YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombalı saldırgan vuruldu
Ukrayna Başkonsolosluğu'na üzerinde silah ve bomba olduğunu söyleyen bir kişi zorla girmeye çalıştı. Güvenlik görevlisi şahsı vurarak etkisiz hale getirdi...
Bombalı saldırgan vuruldu
09 Mart 2010 / 09:57 Güncelleme: 09 Mart 2010 / 11:05

Ukrayna Başkonsolosluğu'na yönelik silahlı ve bombalı saldırı girişimi sonrası, konsolosluk etrafındaki binalar tahliye ediliyor.

Sabah saatlerinde konsolosluk binasına gelen bir kişi, üzerine arattırmadan içeri girmek isteyince polis tarafından engellendi. Silah çeken şahıs, polisin karşılık vermesi üzerine vurularak etkisiz hale getirildi. Şahsın arattırmak istemediği çantada zaman ayarlı bomba olduğu belirlendi.

Olay yerine uzman ekip çağrıldı. Konsolosluk çevresindeki binalar tahliye edildi.

Görgü tanıkları 1 el silah sesinden sonra 5-6 el daha silah sesi duyduklarını aktardı. Olay sırasında içeride konsolosluk çalışanlarının olduğu ancak yaralanan kimsenin olmadığı belirtildi.

Yaralı saldırgan, konsolosluk binası içerisindeki ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosluğu'ndaki olayın kişisel bir durumdan kaynaklandığının sanıldığını bildirdi.

Güler, Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Ankara'ya uğurladıktan sonra Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na silahla girmek isterken yaralı halde yakalanan kişiye ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vali Güler, eşi Ukraynalı olan bir Türk vatandaşının başkonsolosluğa girmek istediğini, yanında bir paket bulunduğunu, polisin paketin ne olduğunu sorması üzerine bomba olduğunu ifade ettiğini belirtti.

Zanlının, silahıyla rastgele ateş ederek başkonsolosluğa girmek istediğini ifade eden Güler, şunları kaydetti:

''Polisin de silah kullanma şartları oluştuğu için silahla şahsa müdahale etmiş. Şahıs şu anda yaralı, hayati tehlikesi olmadığı belirtiliyor. Yanındaki pakette kablolar olduğu görülmüş. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Pakette ne olduğu araştırılıyor. Şahıs hastaneye kaldırıldı. Olayın siyasi ya da başka bir yönü yok. Kişisel bir durumdan kaynaklandığı sanılıyor. Ukraynalı eşinden dolayı birtakım sıkıntılar yaşadığı anlaşılıyor. Eşinin evinin soyulduğu, oradaki görevlilerin farklı muamele yaptığını söylediği belirtiliyor. Soruşturma devam ediyor.''

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜ

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da ''Polis, silah kullanma yetkisini kullanarak, şahsı etkisiz hale getiriyor. Şahıs şu anda hastaneye kaldırıldı.Saldırgan Ukrayna uyruklu bir kadınla evli... Şahsın Ukrayna'da sıkıntılar yaşadığı, bu nedenle böyle bir eyleme kalkıştığı sanılıyor. İlk bilgilerimiz bu yönde'' diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler