YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombalı araca artık geçit yok!
Bombalı araca artık geçit yok!
19 Mayıs 2016 08:10
Raman altyapısı ve lazer teknolojisini kullanan dedektörlerle, patlayıcıyı; araçta gizlense bile saniyeler içinde tespit edilebilecek.

Dünyada önemli ülkelerin kullandığı, canlı bomba ve patlayıcı düzeneklerini tespit eden Raman altyapılı ve lazer teknolojili dedektörler Türkiye’ye de geliyor.

Bu dedektörler, terör örgütlerinin en sık kullandığı amonyumnitrat dahil pek çok patlayıcı türünü ve narkotik maddeyi 2-3 saniyede tespit etme özelliğine sahip.

PATLAYICI VE NARKOTİK TESPİT EDİLEBİLİYOR

Şirketin Türkiye temsilcisi INNOMEL firması ortaklarından Doğal Güzelsoy, dedektörlerin el ile taşınabilen ya da araç üzerine monte edilen sistemleri sayesinde uzaktan araç içlerinde saklanmış patlayıcı ve narkotiğin tespit edilebildiğini söyledi.

Sistem, emniyet kuvvetlerinin, yolda park etmiş araçların bir patlama düzeneği haline getirilip getirilmediğini uzaktan anlamalarına imkan sağlıyor.

3-4 SANİYEDE ANALİZ EDİYOR

Dolap şeklindeki masaüstü dedektörler ile bir kap içindeki her türlü sıvının 3-4 saniyede analiz edilebildiğinin altını çizen Güzelsoy, dedektörlerin farklı katman ve teknolojiler ile entegre “360 derece güvenlik” isminde komple bir çözümünün de bulunduğunu kaydetti.

SAĞLIĞA ZARARI YOK

Resmi kurumlarla görüşmelerin başladığını belirten Güzelsoy, sistemin insan sağlığına hiç zararının olmadığını vurgulayarak, yakın zamanda Türkiye’nin hem resmi kurumlar hem de alışveriş merkezi ve stadyumlar gibi kalabalık ortamlarda bu yeni teknolojiyi kullanmaya başlayacağını belirtti.

Söz konusu dedektörlerin kullanılmaya başlaması sonrasında şüpheli paketler risksiz şekilde taranacak. Sistem bomba imha uzmanı ve şüpheli paketleri inceleyen güvenlik kuvvetlerinin de işini oldukça kolaylaştıracak.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

 // muradiye polat
İnşallah biran evvel hayata geçirilir.süt gibi ana kuzularına yazık oluyor...
19 Mayıs 2016 16:48
"
 // "
İnşallah diyelim ama patlama ve olaylar sonrası böyle uygulama ve tedbirlerin reklmı yapılıyor sonra her şey aynı düzen devam ediyor...
19 Mayıs 2016 Perşembe 11:07
 // Yaşar
Cokkkkkk harika ama geçmi kalimdi acaba hemen görev almalı...
19 Mayıs 2016 09:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler