YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombacıya ömür boyu hapis...
Bombacıya ömür boyu hapis...
30 Aralık 2011 18:18
Bornova'da bir pazaryerine düzenlenen bombalı saldırının sanığı, iki kez ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir'in Bornova ilçesinde, Özkanlar Pazaryerinde bir kişinin ölümü, 18 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalama olayının sanığı iki kez ömürboyu, ayrıca 41 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Özkan Yaşar katıldı.

Son savunmasında daha önceki ifadelerini tekrarlayan sanık, terör örgütünün yurtdışındaki kamplarında özel eğitim aldığını, eylem için İzmir'e gönderildiğini ve daha sonra kendisine kroki ve patlayıcı getirildiğini kabul ettiğini belirtirken, bombalama eylemini kendinin gerçekleştirmediğini öne sürdü.

Savunmanın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Özkan Yaşar'ı, iki kez ömür boyu hapis ve 41 yıl 2 ay 18 gün hapis cezasına çarptırdı. Yaşar'a yardım ve yataklıktan yargılanan İbrahim Örüş ve Hüseyin Aktaş'a, 6 yıl 3 ay, Serkan Yıldırım'a ise 10 ay hapis cezası verildi.

Olay

İzmir'in Bornova ilçesi Özkanlar semti pazar yerinde, 12 Mayıs 2007'de, tezgahların arka kısmına bir bisikletin üzerine poşetle bırakılan bombanın patlaması sonucu, giyim mağazası işleten aynı zamanda da pazarcılık yapan Hatem Kaval (41), ağır yaralı olarak kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesinde yaşamını yitirmiş, 18 kişi yaralanmıştı.

İzmir İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı istihbarat çalışması ve teknik takibin ardından bombalı eylemi düzenlediği ileri sürülen terör örgütü PKK üyesi ''Boran'' kod adlı Özkan Yaşar yakalanmış ve tutuklanmıştı.

Diyarbakır'da yaklaşık 3 yıl önce 7'si çocuk 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamayı planladığı gerekçesiyle tutuklanan H.T, Özkanlar'daki patlamayı da kendisinin gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler