YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombacının gerçek kimliğine ulaşmak için çalışmala
Bombacının gerçek kimliğine ulaşmak için çalışmala
Bombacının gerçek kimliğine ulaşmak için çalışmala
20 Ağustos 2008 / 13:07 Güncelleme: 20 Ağustos 2008 / 00:00

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Mersin'de dün polis kontrol noktasında aracı patlatan bombacıya ait sahte bir kimlik bulunduğunu söyledi. Aksoy, teröristin hedefinin Mersin Emniyet Müdürlüğü olduğu yönünde basında çıkan haberler konusunda ise ellerinde kesin bir bilginin bulunmadığını aktardı.


Vali Aksoy, valilik toplantı salonunda gazetecilere dün meydana gelen patlama ile ilgili açıklama yaptı. Takip edilen aracın Gözne otoyol çıkışındaki polisin ilk arama noktasında dur ihtarına uymayarak kaçtığını ve Özel Harekat timlerinin önlem aldığı ikinci arama noktasında ise patlatmayı gerçekleştirdiğini anlatan Aksoy, olay sonrası 13 polis memurunun yaralandığını söyledi. Devlet Hastanesinde 1 polisin, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ise 4 polisin tedavisinin sürdüğünü açıklayan Aksoy, "Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki arkadaşlarımızdan 3'ünün de bu gün taburcu edileceği bilgisini aldım.


Devlet Hastanesi'nde yatan polisimiz Ferhan Tek'in ise Ankara'ya sevki söz konusu. Çok ciddi bir durumunun söz konusu olmadığını öğrendik ama bir olumsuzluğa rastlanmaması için Ankara'ya sevk edilmesi planlanıyor" dedi.


Patlayıcının miktarının henüz belli olmadığını fakat cinsinin plastik patlayıcı olabileceğini tahmin ettiklerini kaydeden Aksoy, şöyle devam etti: "Olay yerinde yapılan incelemede bir kimlik bulundu. Fakat bu kimliğin sahte bir kimlik olduğu ortaya çıktı. Gerçek kimliğe ulaşmak için çalışmalar sürüyor. Olay yerinden toplanan deliller inceleniyor. Bu konuda ciddi bir çalışma sürdürülüyor."


Hedefin Mersin Emniyet Müdürlüğü olup olmadığı şeklindeki soruya Vali Aksoy, "Hedefin Mersin Emniyet Müdürlüğü olup olmaması konusunda bizde bu şekilde bir bilgi yok. Hedefin Emniyet Müdürlüğü ya da başka bir alan olma durumu olabilir. O noktada kesin bir ifade kullanmamız mümkün değil. Hedef tabiî ki Mersin. Ama Mersin'de kesin bir yer belirtmek mümkün değil. Emniyet Müdürlüğü de hedeflerden biri olabilirdi" şeklinde cevap verdi.


Aracın Gaziantep plakalı olması nedeniyle Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün araçla ilgi çalışmasının sürdüğünü söyleyen Aksoy, şu ana kadar kesin bir neticeye ulaşamadıklarını kaydetti.


Patlayıcının miktarı ve cinsi konusu ise Aksoy, "Patlayıcının plastik patlayıcı olduğunu tahmin ediyoruz, Miktarı konusu ise olay artık adliyeye intikal etti. Soruşturma sürüyor. Adli alanla ilgili değerlendirme yapmam mümkün değil. Bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Bunun araştırmasını uzman arkadaşlarımız araştırmasının tamamlanmasından sonra ortaya çıkacak" diye konuştu.


Öte yandan Aksoy, Emniyet görevlilerinin büyük bir özveri gösterdiğine dikkat çekerek, "Bombacıyı şehre girmeden etkisiz hale getirdiler. Tabiî ki araç patlamadan ele geçirmeyi temenni ederdik ama şehre girmeden ele geçirilmesi büyük bir başarı." ifadesini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler