18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul20 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya16 °C
 • Adana20 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır20 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa20 °C
 • Gaziantep17 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombacının eylem içinde olduğu kısa süre içinde te
Bombacının eylem içinde olduğu kısa süre içinde te
Bombacının eylem içinde olduğu kısa süre içinde te
11 Ekim 2008 / 18:00 Güncelleme: 11 Ekim 2008 / 00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, Şişli'de yakalanan kadın canlı bombanın eylem hazırlığı içerisinde olabileceğini söyledi. Güler, zanlının üzerinden 8 kilo 800 gram patlayıcı madde, 15 adet fünye ve bir adet el butonu bulunduğunu, bunun da sansasyonel eylem hazırlığının işareti olduğunu belirtti.


Vali Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek yetkililerden bilgi aldı. Emniyetteki toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Güler, operasyona ilişkin bilgi verdi. Güler, "Bölücü terör örgütü mensuplarının bir süreden beri metropollerde eylem hazırlığı içinde oldukları ve geçmişte de yaptığı eylemlerle de güvenlik kuvvetlerinin hazırlık içinde olduğunu da biliyorsunuz. İstanbul Emniyeti'nin de güvenlik ve istihbarat birimleriyle son derece hassas bir çalışmayı zaten sürdürmekteydi. Bugün saat 13:15 sıralarında Şişli ilçemizde Okmeydanı mevkiinde bir süreden beri canlı bomba eğitiminde olduğu tespit ve takip edilen, üzerindeki sahte kimliğe göre 30-35 yaşlarında olduğu ve hamile görüntüsündeki bir bayanın üzerinde 8 kilo 800 gram patlayıcı, 15 adet fünye ve bir adet el butonu yakalanmıştır. Bununla ilgili inceleme ve araştırmalar sürdürülmektedir." dedi.


Soruları cevaplayan Vali Güler, eylemin niteliği ile ilgili, "Ele geçirilen malzemelerden bir eylem hazırlığı içinde ve belki de sansasyonel bir eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu konuyla ilgili güvenlik ve istihbarat birimlerimizin verimli işbirliğinin sonucu olarak gerçekleştirilen bir operasyondur. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.


Teröristin hedefinin neresi olduğuna ilişkin soruya ise Güler, "Bulunduğu mevki, yöneldiği yerler itibariyle bir değerlendirme elbette yapılıyor. Tabii ki ele geçirilen malzemenin fazlalığı, plastik patlayıcı olması, tabi bu laboratuar sonuçlarından ortaya çıkacak." dedi. Eylemin tek başına mı yoksa bir eylem zincirinin parçası olup olmadığına ilişkin soruya da Güler, tek olabileceği gibi zanlının üzerinde bulunan kemer nedeniyle canlı bomba olabileceği karşılığını verdi. Güler, 15 adet fünye ile güçlü patlayıcıların bulunmasının, teröristin önemli bir eylem hazırlığı içinde olduğu izlenimi uyandırdığını belirtti. Bombanın çanta içinde olduğunu ve zanlının üzerinde de bomba düzenekleri bulunduğunu anlatan Güler, zanlının Türkiye'ye geliş zamanına ilişkin soruya da, "O tespitler istihbarat birimlerinin özel işleridir." cevabını verdi. Zanlı için "Canlı bomba" değerlendirmesinin yapılıp yapılamayacağını soran gazeteciye Güler, "Elbette değerlendirmeler onu gösteriyor." karşılığını verdi.


Zanlının hangi aşamadan itibaren takip edildiği ile ilgili sorulara ise Güler, "Bölücü terör örgütü üyesi olduğunu, o bölgeden geldiğini elbette biliyoruz. Böyle bir takipte mutlaka malzeme ile eylem hazırlığı içinde olması ancak suçun ortaya çıkması bakımından yeterli olur. Eylem gerçekleşmeden önce yakalanması da önemlidir. Bu istihbarat ağırlıklı bir çalışma olduğu için o konudaki çalışmalar da devam ediyor. Asıl yakalanan kişi ve malzemeler ile ilgili işin ağırlıklı bölümünü gerçekleştirmiş ve amacına ulaşamamış olduğunu, diğer çalışmaların da sürdüğünü söyleyebilirim." dedi.


PLASTİK PATLAYICI OLMA İHTİMALİ VAR


Patlayıcının türünün ne olduğunu soran gazetecilere Güler, "Patlayıcının plastik patlayıcı olduğu ihtimali var. Operasyonlar şu anda devam ediyor. Bu arada bölücü örgüt mensuplarının İstanbul'da birlik ve beraberliği bozmak isteyenlerin, değişik tarihlerdeki olayları da bahane ederek molotof kokteyli atmaya giriştiklerini biliyoruz." diye konuştu. Metropollerin bu tip saldırılara karşı her zaman açık olduğunu anlatan Güler, "Geçmişte de bu tür sıkıntılı dönemler yaşanmıştır İstanbul'da. Ama vatandaşlarımızın teröre karşı kararlı duruşları, güvenlik kuvvetlerinin bu konudaki hassas çalışmaları, verimli, işbirliği ve koordineli çalışmalarıdır. İstihbarat, güvenlik, terörle mücadele birimlerinin çok sıkı bir işbirliği ve koordinasyon içinde olmasının da güzel bir örneğini teşkil etmiştir." dedi.


Zanlının emniyetteki sorgusunun henüz başlamadığını anlatan Vali Güler, İstanbul'da güvenlik önlemlerinin her zaman üst seviyede alınmaya devam edileceğini kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler