YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombacılar İzmir'de 2 karakolu kana bulayacaktı
Zanlılar, 'Uyuşturucuya Hayır'kampanyasına katılarak kendilerini gizlemişler!
Bombacılar İzmir'de 2 karakolu kana bulayacaktı
15 Nisan 2009 / 14:02 Güncelleme: 15 Nisan 2009 / 00:00

İzmir'de bombalı saldırı hazırlığı içindeyken yakalanan terör örgütü PKK'lı iki kişi adliyeye sevk edilirken yeni bilgilere de ulaşıldı.


Polis karakoluna saldırı hazırlığı yaparken yakalanan İ.H.K. ve F.A. adliyeye sevk edilirken yeni bilgilere de ulaşıldı. Zanlıların, eylem talimatlarını internetten aldığı ileri sürüldü.


Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının ardından kimlikleri belirlenen iki zanlıdan İ.H.K., Kemeraltı Çarşısı'nda bir konfeksiyoncuda, F.A. ise Eşrefpaşa semtindeki bir börek fırınında gözaltına alındı. Eylem hazırlığındaki zanlılardan İ.H.K.'nin evinde 1 kilogram ağırlığında el yapımı, parça tesirli ve basınç etkili bomba, iki ateşleme fitili ve örgüt dokümanları, F.A.'nın evinde ise çok sayıda örgüt dokümanı ele geçirildi.


Bomba uzmanlarının yaptığı incelemede, el yapımı bombanın benzerinin, yerel seçimler öncesi 9 Mart'ta Konak ilçesi Rakım Elkutlu Caddesi'ndeki, Metin Bozyiğit'in muhtarlık seçim bürosuna yapılan saldırıda kullanıldığı belirlendi.


İlk hedefledikleri karakola güvenlik önlemleri sebebiyle saldırı düzenleyemeyen iki zanlının, polis takibi sırasında saldırıya en uygun karakolu belirlemek için araştırma yaptığı tespit edildi. Patlayıcıda kükürt, gübre ve maytap kullanan ilkokul mezunu İ.H.K. ve F.A.'nın, bomba yapımını daha önce saldırı düzenlemek için İzmir'e gelen teröristlerden öğrendiği öne sürüldü.


İki zanlının, ilk hedef olarak Kadifekale Karakolu'nu seçtiği öğrenilirken polisin yaptığı operasyonla muhtemel bir bombalı saldırının da önüne geçilmiş oldu.


Bir ay önce Kadifekale semtinde düzenlenen "Uyuşturucuya Hayır" isimli basın açıklamasında basın bültenini bombacılardan F.A.'nın okuduğu, bu yolla kendilerini gizlemeye çalıştıkları iddia edildi. F.A.'nın, polise verdiği ifadede kardeşinin üç yıldır PKK'nın dağ kadrosunda bulunduğunu ve son olarak bir televizyon programında, elinde tüfekle ve sözde üniformasıyla gördüğünü söylediği ileri sürüldü.


Diğer zanlının kardeşinin de PKK'nın dağ kadrosunda olduğu ancak bir yıldır haber alınamadığı iddia edildi.


Zanlıların, eylem talimatlarını terör örgütünün yurt dışından yayın yapan internet siteleri aracılığıyla aldığı, benzer şehir eylemlerinin aynı dönemde Diyarbakır'da da yapıldığı kaydedildi. Aynı tip eylemler sebebiyle İzmir'de bir alışveriş merkezini bombalayan çok sayıda kişi de yakalanmıştı.


CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler