YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bomba yine bisikletle geldi!
İstanbul’un en merkezi semtlerinden Etiler, dün sabah bombalı saldırıyla sarsıldı.
Bomba yine bisikletle geldi!
27 Mayıs 2011 / 08:06 Güncelleme: 27 Mayıs 2011 / 08:06

Koç Köprüsü’nün altına bırakılan bir bisikletteki zaman ayarlı ve parça tesirli bomba, büyük bir gürültüyle patladı. Herkesin işe gittiği bir saatte yapılan hain saldırıda şans eseri kimse hayatını kaybetmedi, ancak biri polis memuru 8 kişi yaralandı... Yaralılardan ikisinin durumu çok ağır...

Daha önce 3 kez bisikletli bomba düzeneğiyle saldırı yapan teröristler, dün yine aynı yöntemi denedi. İstanbul Etiler Koç Köprüsü altında meydana gelen patlamada, bir çöp kutusunun yanına bırakılan elektrikli bisiklete bağlanan bomba patladı. İlk belirlemelere göre parça tesirli ve zaman ayarlı olduğu tespit edilen patlamada olay yerinden geçen otomobillerde ve İETT otobüsünde bulunan biri polis 8 kişi yaralandı. Yaralılardan Ayten Bal (38) ile Ceyhan Mercan (39) Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Şişli Emniyet Amirliği’ndeki işine giderken yaralanan sivil polis memuru Seyfi Erdem (55), İETT şoförü Ali Osman Çakır, Agop Demir , Sami Işık, Ali Osman Çapa ve Yazgülü Şubatlıoğlu Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Telefon sinyalleri kesildi

Patlamadan sonra sonra olay yerine çok sayıda polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Patlama nedeniyle otobüs durağı, Koç Köprüsü ile çevredeki araçlarda ve binalarda da hasar oluştu. Koç Köprüsü’nden kopan beton parçalar yola düştü. Patlamada iki İETT otobüsü, bir taksi ve sivil plakalı otomobil hasar gördü. Polis olay yerini boşaltarak güvenlik önlemi aldı. Olay yerinde ambulanslar ile itfaiye araçları bekletildi. İkinci bir patlama ihtimaline karşı olay yerine getirilen bir jammer’la bölgede cep telefonu sinyalleri kesildi. Gazeteciler, olay mahallinin etrafına çekilen şeridin dışına çıkarıldı. Bir polis köpeği de olay yerinde bekletildi.

Bisiklet param parça oldu

Koç Köprüsü çevresinde incelemelerini sürdüren polis, en ufak bir ip ucunu bile gözden kaçırmadı. Olay yeri inceleme ekipleri, çevrede çalışmalarını titizlikle sürdürdü. Çalışmalara polisin isteğiyle belediye ekipleri de katıldı. Çevrede bulunan yeşil alanlardaki belediye işçileri tarafından ot biçici makinalarla tek tek temizlendi. Bu arada tam köprünün altına bırakılan bombanın elektrikli bir bisiklette olduğu öğrenildi. Tamamen parçalanan bisiklet, polis ekipleri tarafından titizlikle incelendi. Patlamada zarar gören araçlar da çekicileri tarafından olay yerinde götürüldü.

Parça tesirli, zaman ayarlı

Patlamadan sonra olay yerine gelen bomba imha uzmanları tarafından yapılan incelemede, patlamanın Koç Köprüsü’nün altındaki çöp kutusunun yanına bırakılan elektrikli bisiklete bağlanan bombadan kaynaklandığı açıklandı. İlk incelemelerde bombanın orta düzeyde parça tesirli ve zaman ayarlı olduğu tespit edildi.

Çapkın: Hedef polis mi?

Patlama, Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu’nun bir sokak önünde meydana geldi. Polis okulu öğrencilerini taşıyan servisin de aynı yerden 08.00’de geçtiği öğrenilirken; bombanın zaman ayarlı olması saldırının polislere yönelik olup olmadığı ihtimalini akıllara getirdi. Bu arada patlama sırasında oluşan şiddetli gürültü nedeniyle Etiler Polis Okulu’nda da alarm durumuna geçildi. Okulun çevresinde güvenlik önlemleri alınırken hareketli dakikalar yaşandı. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da yaptığı ilk açıklamada, “Polis okuluna çok yakın, polise yönelik denebilir belki... Onu araştıracağız. Patlamanın, gerek zamanlama, gerekse polis okuluna yakın olması, tabii ki altı çizilmesi gereken 2 önemli unsur diyebiliriz. 5 araç zarar görmüş. Çok şükür ki ölen yok. Failler hemen yakalanıp cezalandırılacaktır” dedi.

Vali: Patlayıcı çok etkili değil

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu olay yerine ve hastanelere giderek bilgi aldı. Vali Mutlu, patlamanın mahiyetine ilişkin olarak güvenlik birimlerinin çalışmalarının sürdüğünü açıkladı: “Çok şiddetli, çok etkili bir patlayıcı değil ama yaralanma hadiselerine sebebiyet verecek oranda tesiri olan patlayıcı. Olayı şu ana kadar üstlenen yok. Terörün çirkin yüzünün bir kez daha ortaya çıktığı ve özellikle sivil vatandaşların etkilendiğini görüyoruz. Bu nedenle şiddet ve nefretle kınıyoruz. Yapanların yanına kalmaz.”

Bu dördüncü bisikletli saldırı

Etiler’de bombalı saldırının benzeri daha önce İzmir, Diyarbakır ve Mersin’de gerçekleştirilmişti. 1 Ekim 2006’da Mersin Devlet Hastanesi Acil Servisi’nin girişine bırakılan bisikletin üzerindeki bombanın patlatılması sonucu 3 kişi yaralandı. 14 Mayıs 2007’de İzmir Bornova’da pazar yerine bisiklet üzerine bırakılan bir bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. Yaklaşık 1 ay sonra ise Diyarbakır’ın Ofis semtinde 2’nci Taktik Hava Üssü’ne personel taşıyan askeri servis aracı hedef seçildi. Bisiklet selesine yerleştirilen zaman ayarlı bomba, askeri servisin hareketi sırasında patladı. Biri asker 7 kişi yaralandı. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler