YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bomba imha uzmanı: Bizi en çok onlar zorluyor
Emniyet teşkilatının tek kadın bomba imha uzmanı, mesleğini ve kendisini en çok zorlayan unsurları anlattı.
Bomba imha uzmanı: Bizi en çok onlar zorluyor
03 Mayıs 2016 / 13:39 Güncelleme: 03 Mayıs 2016 / 13:49

Emniyet teşkilatının içinde 12 yıldır 45 kilo ağırlığındaki elbisesiyle tek kadın bomba imha uzmanı olarak ihbardan ihbara koşan E.J. K., bir kadın olarak yaptığı işi “Bu bir aşk” diye tanımladı.

"KOMŞULARIM BİLE NE İŞ YAPTIĞIMI BİLMEZLER"

Uzun yıllardır komşuları dahil kimsenin mesleği hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten ve yaptığı iş gereği kimliğinin gizli tutulmasını isteyen uzman polis, mesleğe nasıl adım attığını şu sözler ile özetledi: “12 yıldır bu işi yapıyorum. Komşularım dahil mesleğimin içeriğini hiç bilmezler. Adrenalin tutkusu mudur? Riski sevmek midir? ne dersiniz bilmem ama neticede herkes mesleği ile ilgili mutlaka bir risk alıyordur. Yazı yazarken bile yazdığı satıra dikkat etmek zorunda olan meslekler var. Benim işim ya da uzman olan tüm arkadaşların işinin tamamı bir risk. Bence “bu iş tam benlik” diyen insanlarla oluşuyor bu grup. Uzmanların Çocukluklarına bakarsanız mutlaka hepsi ateşle oynamıştır. Bu bile beni çok etkiliyor. Bu bir meslek aşkı.”

"KIYAFETTE KADIN ERKEK AYRIMI YOK"

Erkek meslektaşlarıyla çalışmanın kendisine gurur verdiğini dile getiren uzman polis, “Kadın bomba imha uzmanı olmak öncelikle çok farklı bir duygu değil, çünkü erkek meslektaşlarımla aynı görevi aynı işi yapıyoruz dolayısı ile aynı duyguları yaşıyoruz. Beraber çalışmak gurur verici. Bomba imha uzmanı kıyafetlerinde kadın ya da erkek olarak herhangi bir ayırım yok. Tek bir kıyafet var o da ortalama 40 - 45 kilo ağırlığında. Elbisenin amacı basıncın ve parça tesirlerinin etkisini azaltmak için. Bu kıyafetin ağırlığını taşımak için ise yeterli kilo ve kondisyona sahip olmanız gerekiyor. İşte o kıyafeti giydiğiniz zaman insanlar sizi sadece bomba imha uzmanı olarak görüyor. Elbiseyi çıkardınız zaman ise sonrası önemli değil” dedi.

"BİZİ EN ÇOK MERAKLI KALABALIK ZORLUYOR"

İhbarların her an her yerden geldiği için zor koşullar altında çalıştıklarını ancak mesleklerinin en zor yanının olası tehlikeli durumlarda meraklı kalabalılığı uzaklaştırmak olduğunu ifade eden uzman polis, “Bir müdahaleye gittiğiniz zaman sizi engelleyecek hususlardan biri trafik, ikincisi meraklı kalabalık ve üçüncüsü ise yanlış bilgidir. Bunlar olduğu zaman siz işinizi yaptığınız zaman zorluk yaşıyoruz. Meraklı kalabalığı göndermeye çalışırsınız bunun için emniyet şeridi çekilir ama onu koruyucu kalkan zannederek vatandaşlar göğüslerini dayayana kadar yakınlaşırlar. Hâlbuki hayatlarıyla oynadıklarının farkında değiller."

NASIL BOMBA İMHA UZMANI OLUNUR?

Bomba imha uzmanı olabilmenin yolu öncelikle zorlu bir kurs sürecinden geçiyor. Kurs o kadar zor ki eğitim sırasında herhangi bir uzvun kaybı bile söz konusu olabiliyor. Uzman polis işini yönetmelik ve yönerge çerçevesinde gerçekleştirdiğini hatırlatarak; “Belli kanun çerçevesinde bize verilen yetkilere dayanarak bu işi yapıyoruz. Gittiğimiz işin konu ve mahiyetine göre kendi tecrübelerimizle harmanlayarak görevimizi başarı ile tamamlıyoruz. Bunun için de öncelikle bomba imha kursunu başarı ile tamamlamanız gerekiyor. Zaten kurslara alınmadan önce mülakatlarda belli bir izin şartı var. Aileler aranıyor. Ailelerin onayı olmadan kimse bomba uzmanı olamaz. Çok küçük çapta bir grubuz. Çocuklarımızın isimlerini bilecek kadar samimi bir ortamımız var. Benim ailem neyi nasıl istediğimi bildiği için zorluk çıkarmadılar bana” dedi.

Yapılması gerekenler...!!!
 // Muhafız
Hükümet tarafından yapılması gerekenler;öncelikle terörle mücadelede görev yapan güvenlik güçlerimize yeteri kadar Mayın, EYP(El yapımı patlayıcı),Bubi Tuzakları ile mücadele,meskun mahal aramaları konusunda yeteri kadar eğitim verilmeli ,eğitim süreleri uzun olmalıdır.Çünkü terörle mücadelede ne yazık ki en çok zaiyat verdiğimiz bir konudur.İkincisi Halkımızın Canlı bomba,EYP,Bubi Tuzakları konusunda biliçlendirilmelidir,ne yazık ki meraklı kalabalık neyi merak ettiğinin farkında değil,eğitim ş...
03 Mayıs 2016 Salı 14:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler