YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bomba iddia! RTÜK düğmeye bastı!
Bomba iddia! RTÜK düğmeye bastı!
11 Mart 2014 22:00
İzleme Dairesi, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı tapeleri yayınlayan kuruluşlar için rapor hazırlanmasını istedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Tayyip Erdoğan’la oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve “paraları sıfırla” talimatı verdiği ses kayıtlarını partisinin grup toplantısında dinletmesinin ardından RTÜK İzleme Dairesi Başkan Yardımcısı, kurul uzmanlarına skandal bir talimat gönderdi. Uzmanlara gönderilen yazıda, Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı tapeleri yayımlayan kuruluşlar hakkında rapor düzenlenmesi istendi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Kılıçdaroğlu, 25 Şubat’taki grup toplantısında Erdoğan’a ait olduğu belirtilen ses kayıtlarını dinletmişti.Toplantıda kayıtları yargı dahil resmi ve gayri resmi kanallardan doğrulattırdıklarını belirten CHP lideri, “Ağrı Dağı ne kadar gerçekse, Erciyes Dağı ne kadar gerçekse bu kayıtlar, tutanaklar da o kadar gerçek” demiş ve Erdoğan’ı istifaya çağırmıştı. Başbakan Erdoğan ise Kılıçdaroğlu’nun anayasaya aykırı hareket ettiğini savunarak gerekli adımları atacaklarını söylemişti.

RTÜK harekete geçti

Erdoğan’ı kızdıran bu girişimin ardından RTÜK işlem başlattı. İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Yardımcısı, RTÜK uzmanlarına birer elektronik posta atarak CHP Grup Toplantısı’nda tapelerin dinletildiği bölümleri yayımlayan kanallar hakkında rapor hazırlanmasını istedi.

Başkan Yardımcısı, yazısında şunları kaydetti:

“Arkadaşlar merhaba, bilindiği gibi 25/02/2014 tarihli CHP grup toplantısında Başbakan ve oğlu arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmeleri yayınlanmıştır. Bazı yayın kuruluşları söz konusu grup toplantısını haberleştirerek değişik şekillerde yayınlamıştır. (Bizzat ses kayıtlarını vererek, kendi seslendirerek, kayan yazı şeklinde vb.) Bahse konu olan telefon görüşmelerini her ne ad altında olursa olsun yayınlayan medya hizmet sağlayıcıları hakkında 6112 sayılı kanunun 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (c) ve (ç) bendleri çerçevesinde rapor düzenlenerek 04 Mart 2014 Salı gününe kadar teslim etmeniz rica olunur.”

‘RTÜK’ün tarafsızlığı tamamen bitti’

RTÜK üyesi Ali Öztunç, RTÜK’ün seçim sürecinde tarafsızlığını yitirdiğini ifade etti. Öztunç, şöyle konuştu:

“Hiçbir daire başkan yardımcısı uzmanlara talimat veremez, ‘şu maddelerden ceza verilsin’ diyemez. Bırakın daire başkan yardımcısını, RTÜK üyesi de, başkanı da bunu söyleyemez. Bir daire başkanı bunu yapabiliyorsa, RTÜK’ün AKP’li üyelerinden ya bsaşkanından aldığı talimatla yapıyordur.

Bu gösteriyor ki RTÜK son seçim sürecinde tamamen tarafsızlığını yitirmiştir. Bir yerlerden gelen talimatla yayıncı kuruluşlar üzerinde baskı kurmaya başlamıştır. Üstelik, bahsi geçen yayın, ana muhalefet partisi başkanının grup konuşması. Kürsü dokunulmazlığı var. Siyasi parti liderlerinin konuşmalarına sansür uygulamak demokrasiyle çelişir, buna kimsenin hakkı yoktur, haddi de değildir.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler