YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bomba eğitimi jandarmadan mı?
Bomba eğitimi jandarmadan mı?
27 Şubat 2011 10:26
PKK ve Dev-Sol'un naylon örgütü Devrimci Karargah'ın liderlerine jandarma tarafından eğitim verildiği, istihbarat desteği sağlandığı iddia edildi.

Selimiye Kışlası'na havan topu saldırısı, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na bombalı saldırı ve 1 polisin şehit olduğu Bostancı'daki çatışmayla gündeme gelen Devrimci Karargah terör örgütü yönetici ve elamanlarına Jandarma'nın eğitim verdiği ortaya çıktı.

Aralarında Hanefi Avcı'nın da bulunduğu 22 sanıklı Devrimci Karargah terör örgütü iddianamesinin ek delil klasörlerindeki belgelerde örgüt elemanlarının 'Jandarma A tipi Özel Kuvvetler' tarafından eğitildiği belirtiliyor. Soruşturmayı yürüten savcılığın tespitlerine göre, PKK ve Dev-Sol ile bağlantılı ve işbirliği içindeki 'taşeron' ve 'naylon' bir terör örgütü olan Devrimci Karargah elemanlarına Jandarma Komando Astsubay Muzaffer Mehmetçiler bomba ve suikast eğimi verdi.

SUBAYDAN ÖRGÜTE İSTİHBARAT

İddianame eklerinde, Dev-Sol ve devamı niteliğindeki Devrimci Karargah arasında bağlantıyla ilgili çarpıcı tespitlere yer verildi. Jandarmada görevli subaylar tarafından, şehirde eylem yapacaklar için takip-tarassut-suikast-istihbarat; dağda eylem yapacaklar için de çatışma, karakol baskınları, pusu kurma, bombalama gibi eğitimler verildiği belirtildi. Eklerde Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli Yüzbaşı Necmi Suna'nın Devrimci Karargah örgütünün liderlerinden İbrahim Bingöl'e istihbarat bilgisi ve patlayıcı sağladığı yeraldı. 1990-1991-1992 ve 1993 yıllarında gerçekleştirilen eski MİT mensubu Hiram Abas, Emekli Paşa İsmail Selen, Emekli Orgeneral Memduh Ünlütürk, Adana Jandarma Bölge Komutanı Temel Cingöz, eski MİT Müsteşarı Adnan Ersöz, Emekli Paşa Kemal Kayacan gibi birçok sansasyonel eylemin de bugünkü Devrimci Karargah'ın lider kadrosu tarafından organize edildiği gizli tanık ifadeleriyle kanıtlandı.

SUİKASTLER SERVİS EDİLİYORDU

17 Mayıs 2008'de, Devrimci Karargah'ın çekirdek kadrosuyla ilgili ifade veren eski Dev-Solcu gizli Tanık 'Dilovası', örgütün 90-92 yıllarında gerçekleştirdiği söz konusu suikastlar için örgütün hiçbir istihbarat çalışması yapmadığını belirterek "İstihbarat çalışması olmadan çok ciddi ve gizli nokta eylemlerin, örgütün merkezi tarafından ekiplere ulaştırılmasında derin bağlantıların olduğu ve adeta eylemlerin servis edildiğini söyleyebilirim" dedi.

BOMBALAR YÜZBAŞI NECMİ'DEN

Eski örgüt mensubu gizli tanık 'İsmet' ise 16 Mayıs 2008 tarihli ifadesinde 'Jandarma A Tipi Özel Kuvvetler Birliği'nden subaylarla görüşmeler yaptıklarını ve örgüt liderlerinin bir çoğunun bu birlikteki askerler tarafından eğitildiğini anlattı. 'İsmet' "Bu birliklerde subay olarak görev yapan görevlilerle örgütün talimatıyla görüşmeler yapıyor, silah, patlayıcı ve istihbarat konularında bilgi alışverişi yapıyorduk. O dönemlerde Jandarma A Tipi Özel Kuvvetleri'nde görevli Yüzbaşı Necmi Suna vasıtasıyla örgütün eylem için ihtiyaç duyduğu patlayıcı ve silahlar ile eylem istihbaratını tedarik ediyordum... Jandarma Genel Komutanlığı'na Yüzbaşı Necmi Suna'nın çağırmasıyla gidiyordum, beni kapıda karşılıyordu. Operasyonlarda attı kullandı göstererek sakladığı daha doğrusu bana öyle söylediği TNT, dinamit, el bombası, silah, mermi gibi malzemeleri kışlanın içerisinde yani askeri lojmanların içerisinde bana veriyordu. Arandığım dönemde dahi Jandarma Genel Komutanlığı'na gidiyordum" ifadelerini kullandı.

BEKAA'DA JANDARMA EĞİTİMİ

Kendisinin de aralarında bulunduğu üst düzey 3 yöneticinin, Bekaa'da silahlı ve ideolojik eğitim aldığını belirterek sözkonusu eğitimi Jandarma'da görevli Komando Astsubay Muzaffer Mehmetçiler'in verdiğini belirtti. İsmet, "Mehmetçiler şehirde eylem yapacaklar için takip-tarassut-suikast-bombalama-istihbarat; dağda eylem yapacaklara çatışma, karakol baskınları, pusu kurma, gibi eğitimler verdi" dedi.

Suikast istihbaratını yüzbaşıdan aldı

İsmet, Devrimci Karargah'ın liderlerinden İbrahim Bingöl'ün de jandarmadan eğitim alan 3 yöneticiden biri olduğunu söyledi. Savcılık tespitlerine göre, Dev-Sol'un darbeci kanat sorumlularından Bingöl için gizli tanık İsmet şöyle konuştu: "Birçok öldürme ve bombalama eylemlerinde bulunmuş İbrahim Bingöl de Jandarma A tipi özel kuvvetlerde görevli subaylarla görüşüyordu. Onlarda bilgi ve istihbarat aldığını net olarak biliyorum. (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler