YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bolu Dağı'nda ulaşım durdu!
Kar yağışı Türkiye genelinde ulaşımda aksamalara neden oluyor. Ankara'da hava sıcaklığı -14'e kadar düşerken İstanbul'da don uyarısı yapıldı. Bu arada Bolu Dağı'nda ise kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.
Bolu Dağı'nda ulaşım durdu!
08 Ocak 2015 / 22:28 Güncelleme: 09 Ocak 2015 / 08:09

Bolu Dağı'nda araçlar 48 saattir mahsur! D-100 karayolu ve TEM otoyolunun Bolu Dağı geçişinde, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşım felç oldu. Ankara yönünde kilometrelerce araç kuyruğu oluşurken, AFAD ve Kızılay yolda kalanlara çay ve çorba ikram etti. Bu arada mahsur kalar bir araçta rahatsızlanan vatandaşın imdadına ise 112 yetişti. Siirt'te kar yağışı nedeniyle Siirt-Şırnak karayolu ulaşıma kapandı. Elazığ'da 362 köy yolu ulaşıma kapanırken, Sertavul geçiti uzun bir aradan sonra ulaşıma tekrar açıldı. Aydın'ın Nazilli ilçesinde ise yüksek kesimlere yağan kar nedeniyle ulaşımda güçlükler yaşanıyor.
 
Üç gün önce başlayan kar yağışı, Ankara ile İstanbul arasında ulaşımın kilit noktasında bulunan Bolu Dağı'nda TEM otoyolu ile D-100 karayolunu tercih eden sürücü ve yolculara zor anlar yaşattı.
 
Ulaşımın Kaynaşlı bölgesinde durma noktasına gelmesi nedeniyle Ankara yönünde kilometrelerce kuyruk oluştu. Kaynaşlı ilçesinden başlayan araç kuyruğu, 30 kilometre uzaklıktaki Gümüşova ilçesine kadar ulaştı.

Yolda mahsur kalan sürücüler, bekleme süresinin uzaması ihtimaline karşı akaryakıt istasyonunda yoğunluk oluşturdu.
 
Tır sürücüsü Hakkı Şengül, yaptığı açıklamada, dün öğle saatlerinden beri yol kenarındaki tesiste beklediklerini söyledi.
 
Çok zor durumda olduklarını belirten Şengül, "Yola çıkarken bu denli kar yağışı beklemiyorduk. Bolu Dağı'nın her iki geçişinin de kapalı olması, bizi çok zor durumda bıraktı. Beklemeye devam ediyoruz, Allah yardımcımız olsun" diye konuştu.

145.20150108205427.jpg
 
"Yolu kayan tırlar kapatıyor"
 
Karayolları Bölge Müdürü Mustafa Karademir kayan TIR’ların yolların kapanmasına neden olduğunu söyledi.
 
TEM’in Bolu Dağı geçişinin Ankara yönü sabah saat 07.30 sıralarında ulaşıma kapandı. Kayan TIR’lar nedeniyle yolda uzun araç konvoyları oluştu. Karayolları ekipleri saat 11.15 sıralarında kayan TIR’ları çekerek yola soktu. Ancak, yolun kapandığı sırada yağan kar nedeniyle konvoyun bulunduğu bölge karla kaplandı. Araçlar ilerlemekte zorlanırken, Karayolları ekipleri konvoyun başında durarak ilerlemeye çalışan araçları yola soktu. Konvoyda kalan araçlar adım adım ilerlerken trafik bir süre sonra normale döndü.
 
Saat 15.20 sıralarında ise TIR’ların kayması sonucu TEM Otoyolu’nun hem Ankara, hem İstanbul yönü ulaşıma kapandı. Yolun ulaşıma açılması için çalışmalar devam ediyor.
 
Araç içinde rahatsızlandı
 
Kapanan yolda araç içerisinde beklerken rahatsızlanan kişiye, kar küreme aracının açtığı yoldan ulaşan sağlık ekiplerince müdahale edildi.
 
Ankara'da geçtiğimiz günlerde baypas ameliyatı olduğu bildirilen Eyüp Sultan Güney (55), TEM Otoyolunun Bolu Dağı kesiminde kayan tırlar nedeniyle kapanan yolda araç içerisinde beklerken rahatsızlandı. Güney, sağlık ekiplerinden yardım istedi.
 
Sağlık ekipleri, kar yağışı ve yoldaki araçlar nedeniyle Güney'e ulaşamadı. Bunun üzerine, İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, Karayolları ekiplerinden yardım talep etti.

Ambulans, kar küreme aracının açtığı yoldan hastaya ulaştı. Güney'e burada sağlık ekiplerince müdahale edildi.
 
Mahmut Arık, kendilerinden yardım isteyen Eyüp Sultan Güney isimli vatandaşa ulaşmakta zorlandıklarını belirterek, "Karayolları ekiplerinin yardımı ile vatandaşımıza ulaşıldı ve gerekli tedavisi yapıldı. Son iki gün içerisinde Bolu genelinde 21 hastaya paletli ambulanslar ile ulaştık. Bu hastalarımız için gerekli çalışmalarımız yapıldı" diye konuştu.

bolu-dagi-hava.jpg

Kızılay ve AFAD çorba ve çay dağıttı

D-100 Karayolu ve TEM otoyolu Bolu Dağı geçişinde yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalan sürücülere, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı ekiplerince çorba, çay ve battaniye verildi.

Bölgede yaklaşık bir haftadır devam eden kar yağışı nedeniyle D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu Bolu Dağı geçişinde mahsur kalan sürücülerin yardımına AFAD koordinasyonundaki Türk Kızılayı koştu.

Yaklaşık üç gündür bölgedeki yoğun yağış nedeniyle özellikle tır sürücüleri yoldan geçiş yapamazken, AFAD ve Türk Kızılayı Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi ekipleri 24 saat nöbet tutarak, yardıma ihtiyacı olanlara bisküvi, su, meyve suyu bulunan kumanya paketi ile çorba, çay ve battaniye dağıtılıyor.

Bölgede 48 saattir mahsur olduklarını belirten sürücüler ise gelen ekiplere yardımdan ötürü teşekkür etti.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler