YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bölgesel meseleleri konuştuk'
'Bölgesel meseleleri konuştuk'
'Bölgesel meseleleri konuştuk'
06 Temmuz 2008 / 12:08 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Ergenekon” soruşturması kapsamındaki gelişmeleri, “Her şey tabii ki kendi prosedürü içerisinde, Anayasamız, kanunlarımız, geleneklerimiz çerçevesinde devam eder” şeklinde değerlendirdi.


Gül, Astana'dan Türkiye'ye hareketinden önce konakladığı Rixos Otel'de ziyaretini izleyen Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.


Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan ziyaretine ilişkin açıklamalarının ardından, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin “Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına alınan Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ile ATO Başkanı Sinan Aygün'ün tutuklandıklarını hatırlatarak, “Son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı görevine erken başlaması söz konusu olabilir mi?” sorusu üzerine, “Siz de tahmin edersiniz ki bu konularda konuşmamı beklemezsiniz. Gazeteci olarak siz soracaksınız tabii ki. Her şey tabii ki kendi prosedürü içerisinde, anayasamız, kanunlarımız, geleneklerimiz çerçevesi, içerisinde devam eder” dedi.


"DOĞAN'IN VEFATINI NAZARBAYEV'İN DAVETİNDE ÖĞRENDİM"


Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın vefatının hatırlatılarak duygularının sorulması üzerine de haberi dün gece Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in davetinde öğrendiğini belirtti. Gül, şunları söyledi:


“Çok üzüldüm. Ben de Hasan Doğan'ı yakından tanırdım. Dolayısıyla bütün kabiliyetlerini iyi bilen bir kişiydim. Kendisi çok başarılı bir iş adamıydı her şeyden önce. Ayrıca Türk futboluna da çok büyük katkıları olacağına inanıyordum. Objektif, tarafsız ve Türk sporunun geleceğini düşünen bir vizyona sahip bir arkadaşımızdı. Zaten bütün spor camiası da kendisinİ çok kısa süre içerisinde çok kabullenmiş ve kendisine büyük destek vermişti. Gerçekten büyük bir kayıp. Çok üzüldüm ama elden bir şey gelmiyor. Kendisine Allah'tan rahmet, tüm ailesine başsağlığı diliyorum.”


Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in kendisine ilettiği notu okuyan ve eski milletvekillerinden şair, edebiyatçı ve bestekar Erdem Bayazıt'ın da vefatını öğrenen Cumhurbaşkanı Gül, Bayazıt'a da Allah'tan rahmet, dostlarına ve ailesi başsağlığı diledi. Gül, “Hayatta böyle şeyler oluyor. Önemli olan arkada hoş sadalar bırakmaktır. Hasan Doğan da Erdem Bayazıt da arkalarında gerçekten hoş sadalar bırakan çok değerli insanlardı” dedi.


Cumuhrbaşkanı Gül, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile dün yaptığı sohbetin ve Sarkisyan'ın Dünya Kupası elemelerinde oynanacak Ermenistan-Türkiye maçına ilişkin davetinin sorulması üzerine de liderlerle hem ayaküstü hem de ikili görüşmeler yaptıklarını söyledi.


Gül, Sarkisyan ve Aliyev ile yaptıkları sohbetin nezaket görüşmeleri şeklinde geçtiğini ifade etti. Sarkisyan'ın maç davetine ilişkin mektubunu aldığını, kendisine de ilettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, daveti değerlendirdiğini bildirdi. Gül, “Maça gidecek misiniz?” sorusu üzerine, “değerlendirilecek” yanıtını verdi.


Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine, geçen yıl aralık ayında Kazakistan'a yaptığı resmi ziyaret sırasında kendisine hediye edilen Cebeli Tarık isimli atın da kısa süre içerisinde Türkiye'ye getirileceğini söyledi. Gül, “Atı koyacağımız yeri ayarladık. Geliyor” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Gül, Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümü törenlerine katılmak üzere KKTC'ye gidip gitmeyeceğine ilişkin soru üzerine ise geçen yıl KKTC'ye bir ziyaret yaptığını hatırlatarak, “Bu yıl başka bir arkadaş gidecek” dedi.


"BÖLGESEL MESELELERİ KONUŞTUK"


Cumhurbaşkanı Gül, Astana ziyaretine ilişkin açıklamalarda da bulun ve Nazarbayev'in davetiyle Kazakistan'a geldiğini, Astana'nın başkent oluşunun 10. yıl kutlamalarına katıldığını söyledi. Bu çerçevede kutlamalara davet edilen 8 ülkenin devlet başkanlarıyla bir araya geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bölgesel ve uluslararası meseleleri konuşma imkanı bulduklarını belirtti.


Gül, Astana'daki görkemli kutlamalara katıldığını, “en yakın kardeş ülke Cumhurbaşkanı” sıfatıyla kutlamalar çerçevesinde bir de konuşma yaptığını hatırlattı. Ziyaret çerçevesinde bazı devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler yaptığını da dile getiren Gül, bu çerçevede ikili ilişkilerin gözden geçirildiğini ve bazı bölgesel konuların ele alındığını kaydetti.


Gül, özellikle Azerbaycan ve Gürcistan ile yapılan görüşmelerde Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun Kars ayağının 24 Temmuz'da yapılacak temel atma törenlerine davetini tekrarladığını söyledi. Geçen yıl Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Nihail Saakaşvili ile Gürcistan'da bir araya gelerek oradaki ayağı başlattıklarını belirten Gül, demiryolunun Kars ayağının da 3 liderin katılımıyla başlayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerinde petrol ve doğalgaz konularını da gözden geçirdiklerini anlattı.


Astana'da Türk iş adamlarının başarısını bir kez daha yakından görme fırsatı bulduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, bundan gurur duyduğunu kaydetti. Astana'daki inşaatların yüzde 70'ini Türk müteahhitlerin yaptığını hatırlatan Gül, Kazak yöneticilere Türk iş adamlarına duydukları güvenden dolayı teşekkür ettiğini söyledi.


Gül, “Türk iş adamlarını da tebrik ettim. Hepimizin başını dik tuttukları ve bu büyük eserlere imza attıkları için. Bu başarının devam edeceğine inanıyorum” dedi.


Ziyaretinin verimli geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Birçok ülkeyle ikili ilişkileri ele alma fırsatı bulduk. Ümit ediyorum ki bölgedeki işbirliği, huzur ve istikrar bu üst seviyedeki ziyaretlerle daha da olgunlaşacak, daha da gelişecektir” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler