YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bölgede tespit edilen 350-400 teröristten 153'ü öl
Bölgede tespit edilen 350-400 teröristten 153'ü öl
Bölgede tespit edilen 350-400 teröristten 153'ü öl
27 Şubat 2008 / 08:44 Güncelleme: 27 Şubat 2008 / 00:00

Mehmetçiğin, Kuzey Irak'ta sürdürdüğü operasyonda, bölgede tespit edilen 350-400 teröristten 153'ünü öldürdüğü belirtildi. Toplam şehit sayısı ise 19'a yükseldi.


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), PKK'ya karşı Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekât kapsamında örgüt kamplarının bulunduğu Zap'ı kuşattı. İstihbarat çalışmaları sonucunda bölgede 350-400 PKK militanı bulunduğu saptanırken, harekâtın ilk beş gününde teröristlerin yarıya yakını etkisiz hale getirildi.

 

153 kayıp veren ve Kandil Dağı'ndan yardım isteyen PKK'lıların kaçış istikametlerini kapatmak için komandolar ve bordo berelilerle bölgeye havadan takviye yapıldı.

TSK'nın kara harekâtı, 5. gününde tipi şeklinde yağan yoğun kar nedeniyle kısmen kısıtlandı. Kar yağışının dün gece ilerleyen saatlerde etkisini yitirdiği ve havanın açıldığı öğrenildi.

Birlikler, bulundukları bölgelerde arama-tarama faaliyeti icra ederken, PKK'lıların açtığı taciz ateşi sonucu 2 asker şehit düştü. Harekâtın başlamasından bu yana şehit düşen asker sayısı 19'a yükseldi. 2 şehitten birinin Jandarma Kıdemli Üstçavuş Hüseyin Doğan olduğu açıklandı. Acı haberi Ordu'daki babasının evinde öğrenen şehit eşi Yeşim Doğan, 7 ay önce evlendiklerini ve evlendikten 15 gün sonra göreve giden eşini bir daha görmediğini belirtti.

Genelkurmay, yaralanan PKK'lıların Kuzey Irak'taki hastanelerde tedavi edildiğinin saptandığını belirtti.

Yalan haberler
Genelkurmay'dan operasyonla ilgili olarak dün yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
"Bir birliğimize gece uzun menzilli silahlarla uzaktan taciz ateşi açılmıştır. Taciz ateşi sonucu iki personelimiz şehit olmuş; söz konusu teröristler, üzerlerinde toplanan hafif ve ağır silah ateşleriyle susturulmuştur. Teröristlerin kayıpları hava muhalefeti nedeniyle henüz tespit edilememiştir."
PKK'nın kendi basın ve yayın organları kanalıyla yaydığı yalan haberlerle kayıplarını gizlemeye ve taraftarlarına moral vermeye çalıştığı ifade edilen açıklamada, "Bu kapsamda yayımlanan kırıma uğramış helikopter görüntülerinden, mevsimin kış bile olmadığı ve bu görüntülerin 18 Mayıs 1997'de meydana gelen eski bir kırıma ait olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır" denildi.
Bu arada, Merkezi Irak hükümeti, TSK'nın Kuzey Irak'ta yürüttüğü kara harekâtını dün bir açıklamayla kınayarak, Türk askerinin hemen çekilmesini istedi. Bu açıklamayla Irak yönetimi operasyonun başlamasından bu yana ilk kez Türk askerinin çekilmesini istedi.


MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler