YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bölge yanar
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye’de iç savaş yaşandığını ve şiddetin Lübnan gibi komşu ülkelere yayılmasından endişe ettiklerini belirterek, “Hula Katliamı’nı yapanlar adalet önünde hesap vermeli” dedi.
Bölge yanar
01 Haziran 2012 / 08:06 Güncelleme: 01 Haziran 2012 / 08:11

Ban Ki-moon, İstanbul’da bir arabuluculuk merkezi açılması isteğini minnetle karşıladığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon NTV’ye verdiği özel röportajda özetle şunları söyledi:

SORUMLULARI YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMALI

Hula’da gerçekleşen sivillerin ayrım gözetilmeksizin katli kesinlikle kabul edilemez bir olay ve sorumluları yargı önüne çıkarılmalıdır. 10 binden fazla kişi bir hiç uğruna öldürüldü. Bu şiddeti durdurmalıyız. Suriyeli yetkililere, daha önce söz verdikleri gibi 6 maddeli Kofi Annan barış planını uygulamaları konusunda bir kez daha çağrıda bulunuyorum.

KATLİAM KİMİN İŞİ

Bölgedeki BM gözlemcileri cesetlere tanık olduklarını bildiriyorlar. Ayrıca incelemeler sırasında gördükleri mermiler, ağır silahlar ve mühimmat, bunların hükümet güçleri tarafından yapıldığını gösteriyor. Ama muhaliflerin ve milislerin de bu işin ardında olabileceği ihtimalini göz ardı edemeyiz. Şu an öncelikli olan tüm şiddetin sona ermesi.

SURİYE’DE İÇ SAVAŞ VAR

Devam eden tüm bu şiddet zaten bir tür iç savaşa girdiklerini gösteriyor. Bu iç savaşın daha da ilerlemesini engellemeliyiz. Şiddeti önce durdurup bu duruma son verecek olan hükümettir. Şiddetin Lübnan gibi ülkelere yayılmasından endişe duyuyorum. Bu tür bütün ihtimallere karşı önlem almalıyız.

Türk hükümetinin İstanbul’da bir arabuluculuk merkezi açılması isteğini minnetle karşılıyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler