YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böcekçiler getirildi, şimdi sıra arşivde...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofisine böcek yerleştiren Emniyet Müdürü Sedat Zavar ve polis memuru İlker Usta, Romanya’dan iadeleri sonrası, sorguya alındı. Savcılık şimdi devletin zirvesinin dinlendiği kayıt arşivinin peşinde.
Böcekçiler getirildi, şimdi sıra arşivde...
30 Mart 2015 / 06:48 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 09:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık yaptığı dönemde çalışma ofisine "böcek" yerleştiren eski emniyet Müdürü Sedat Zavar ve polis memuru İlker Usta, önceki gün özel bir ekip tarafından İstanbul'a getirildi.

İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne sevk edilen sanıklar burada, paralel yapının 17 Aralık'tan hemen sonra yurtdışına kaçırdığı arşivle ilgili özel olarak sorgulandılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında yer aldığı siyaset, iş, medya ve sanat dünyasından yüzlerce kişiye ait 4 yıllık dinleme kayıtları kaçırılan bu arşivde mevcut.

7 Haziran öncesi şantaj

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen paralel yapı soruşturması kapsamında 18 Aralık 2013 günü yurtdışına kaçırılan "Devletin gizli bilgilerini" içeren ve ayrıca birçok kişinin özel hayatının fişlendiği "Şantaj" amaçlı arşivin izi sürülüyor.

Özel bir ekip tarafından izi sürülen arşivin Sırbistan'da olduğu tespit edilmişti. İstihbarat birimleri ve savcılığın kurduğu özel bir ekip tarafında izi sürülen arşivin bir dönem Makedonya'ya, daha sonra ise başka bir ülkeye kaçırıldığı tespit edilmişti. Başbakanlık ofisine böcek koyan ekipten olan iki polis, arşivin kendi kaçtıkları bölgede olduğunun tespit edilmesi nedeniyle özel olarak sorgulandılar.

Hatırlanacağı üzere böcekçi sanıklar Sedat Zavar ve İlker Usta, önce Sırbistan, sonra Hırvatistan ile Macaristan ve en son Romanya'ya kaçmışlardı. Paralel yapının arşivdeki şantaj amaçlı kayıtları 7 Haziran genel seçimleri öncesi kullanacağı belirtiliyor. Devletin kılcal damarlarına sızan yapının ülke ülke kaçırdığı arşivi "Darbe teşebbüsü", "Siyasi casusluk" ve "Şantaj" amacıyla kullandığı mahkeme kararlarıyla da resmiyet kazandı.

Yangın merdiveninden...

Savcılık soruşturması kapsamında ifade veren İstanbul Emniyeti TEM Şube polislerinden Metin Sayılgan, yasadışı dinleme arşivinin nasıl kaçırdığına dair önemli bilgiler verdi.

Sayılgan'ın ifadesine Star ulaştı. "Amirimiz emir verdi, emniyetin yangın merdiveninden dosyaları kaçırdık. Bilgisayarlarda da geri döndürülemez şekilde silme işlemi yapıldı" diyen Sayılgan, şunları söyledi:

"Başkomiser Mehmet Işık 18 Aralık 2013'te dinlemelerin tamamının ivedilikle imha edilmesi talimatı verdi. Büroda yazıcı olarak görev yapan polis memuru Halil Akdeniz, Beyzade Ünver, Kılıç Arslan ve İsmail Acer'i soruşturmayla ilgili tüm evrakların boş bir klasöre toplanması işiyle görevlendirdi.

Dinleme, HTS vb. her türlü evrakın toplanmasını istedi. Daha sonra toplanan bu klasörlerin gizli bir şekilde emniyetin yangın merdiveninden savcılığa diye şubeden çıkarıldı. Ancak İstanbul Adliyesi'nde yapılan Başsavcı değişikliğinden sonra giden bu evraklar tekrar otopark girişinden geri getirildi."

Defalarca silme işlemi

Metin Sayılgan ifadesinin devamında, emniyette yaşanan temizlik operayonuna dair de şu çarpıcı beyanlarda bulundu:

"Hatta büro amir yardımcısı başkomiser Mehmet Işık'ın talimatıyla teknik büroda bulunan bilgisayarlardan 2011/762 sayılı soruşturma dosyasının numarası arattırıldı. Çıkan tüm belgeler silindi. Bu işlem bittikten sonra emin silmelerin gerçekleşip gerçekleşmediğinden tam emin olamadılar. Bunun üzerine bilgi işlemci personeller getirtilerek bilgisayarlara format attırıldı."

Böcekler prizden çıkmıştı

Başbakanlık çalışma ofisine dinlemek için yerleştirilen bocekler çoklu priz içerisinde bulunmuştu.

Metris cezaevindeler

Önceki gün özel bir ekip tarafından İstanbul'a getirilen eski emniyet Müdürü Sedat Zavar ve polis memuru İlker Usta, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararın SEGBİS aracılığıyla okunmasından sonra tutuklanarak Metris Cezaevi'ne götürüldü.

 

STAR

04:19
 // bulut
Kardeşlerim;yaşadığımız bu günlerin kıymetini bilelim.eski Türkiye geride kaldı artık çok şükür(28şubatçı zihniyetleri taşıyanlar günümüzde yaşasalarda!)bu ülkede milletimiz çok acılar çekti(28 şubat,terör,çatışma,başörtüsüyle savaşanlar,paralel,devalüasyonlar,algı yönetimleri,üst akılların müdahaleleri,çeşitli medya organları,lobiler,baronlar,faiz politikaları,devleti içten kemiren oluşumlar,sokak olayları vb.değerli kardeşlerim,lütfen uyanın,kanal a,ülke TV,a haber,tgrt,kanal 7,atv,beyaz tv,TRT,360 tv, kanal 24, bu ve benzeri kanalları izleyin,değerli kardeşlerim,onyıllardır bizi tüketen IMF yi borcu kapatıp kapı dışarı eden,dünya beşten büyüktür diyen,havaalanları,hızlı trenler,büyük yatırımlar yapan,baronlara lobilere karşı çıkıp kafa tutan,mazlum Filistine kucak açan,baskılara,algılara,medya patronlarına,zulme boyun eğmeyen,anlata anlata bitiremeyeceğim kadar,benim için çok değerli olan,değerli büyüğüm sayın RECEP TAYYİP ERDOĞANIN kıymetini bilelim kardeşlerim.haziran ayında seçimlerde sandığa giderken bu yazım gelsin aklınıza,elinizi vicdanınıza koyup sorun kendinize şu soruyu;yeni türkiyemi,eski türkiyemi,IMF ye borçlu günlermi,bu günümüzmü,başörtüsü zulümlerimi,bu günümüzmü.son sözüm şu kardeşlerim,günümüzün en etkili silahı olan " algı yönetimlerine" sakın kanmayın.vicdanınızın sesi sizi doğru yola götürecektir...
31 Mart 2015 04:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler