YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böcek soruşturması okyanusu aştı!
"Böcek" soruşturmasında savcılık beşi firari, yedi şüphelinin gizemli yurtdışı seyahatlerinin peşine düştü. Emniyet istihbarat Pensilvanya'ya üç saat mesafedeki New York'a uçan Özdoğan ve Zavar'ın, ABD'deki sır günlerini araştıracak.
Böcek soruşturması okyanusu aştı!
09 Ocak 2015 / 07:57 Güncelleme: 09 Ocak 2015 / 08:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, çalışma ofisi ve ikametgahına "böcek" tabir edilen dinleme cihazı yerleştirilmesine ilişkin iddianameyi hazırlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Durak Çetin'in, "suçun örgüt çatısı altında işlendiği" gerekçesiyle, 13 şüpheliden 7'si hakkında başlattığı ek soruşturma ise devam ediyor.

Seyahatleri incelemeye alındı

Savcı Serdar Coşkun tarafından yürütülen "örgüt" soruşturmasının son gelişmesi ise, firari sanıklardan Ali Özdoğan, Sedat Zavar, Serhat Demir, Enes Çiğci, İlker Usta ile Başbakanlık Koruma Dairesi eski müdürlerinden Ahmet Dürer ve TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın, yurtdışı seyahatlerinin mercek altına alınması oldu. Savcı Durak Çetin'in, Yargıtay üyeliğine seçilmeden önce bu konuda, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na yazı gönderdiği ortaya çıktı.

ABD Temasları emrcek altında

Yazıda, şüphelilerin örgüt, cemaat, yabancı ülke veya yabancı istihbarat teşkilatı ile bağlantıları bulunup bulunmadığının ortaya çıkarılması için, Ocak 2011 ila Ocak 2014 tarihleri arasında resmi görevle veya senelik izin kapsamında yurtdışına yaptıkları seyahatlerdeki faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgi ve belge istendi.

9 defa ABD'ye gitmiş

Savcılık tarafından yapılan araştırmada, Ocak 2011 ila Ocak 2014 tarihleri arasında Ali Özdoğan'ın resmi görevler de dahil toplam 11 kez yurtdışına çıktığı, bu seyahatlerden 9'unun ABD'ye yapıldığı da tespit edildi. Aynı süreler içinde Sedat Zavar'ın ise 6 kez yurtdışına gittiği, bu seyahatlerden 3'nün ABD'ye yapıldığı belirlendi.

O tatilleri akşam yazdı

Ali Özdoğan ve yardımcısı Sedat Zavar'in, 1 Haziran 2011 ve 28 Ekim 2011 tarihlerinde, "Almanya Stuttgart" adresini vererek iki kez senelik izin kullandıkları, ancak her iki seyahatte de gizlice ABD'ye gittikleri belirlenmişti. Özdoğan ve Zavar'ın, yalan beyanla ABD'ye yaptıkları seyahat AKŞAM'ın manşetinden duyurduğu, havalimanı kamera kayıtlarıyla da tespit edilmişti.

5 şüpheli buhar oldu

Haklarında "siyasi casusluk" suçundan dava açılan ve "örgüt" şüphesiyle ek soruşturma yürütülen 7 zanlıdan, rütbeli polisler Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, Enes Çiğci ve polis memuru İlker Usta'nın ise firar ettikleri ortaya çıkmıştı. Beş zanlının yurtdışına kaçtığı tahmin ediliyor.

 

AKŞAM

22:25
 // Rasim DUMAN
Sayin bay Ekrem DUMANLİ kardesim, siz ne diyorsunuz bu hususta? Medyaya darbe, demokrasiden geri donus yok falan festek mugalatalarini birakin da, musahhas ve sabit olan bu "casusluk" faaliyetleri hakkindaki ali fikirlerinizi merak ediyorum dogrusu. Ha unutmadan, Ertugrul OZKOK, Bekir COSKUN, Yilmaz OZDİL ve "benzerleri" ile kanka olmussunuz. Dogrusu cabuk kaynasmissiniz ve birbirinize de cok yakismissiniz. Bir de sunu merak ediyorum : ZAMAN'in "arka sayfa guzelini" ne zaman basmaya baslayacaksiniz? Tereddude gerek yok, "hocaefendiniz" nasil olsa "furuattir,basilmasinda beis yoktur, hatta gunumuz sartlarinda zarurettir" diye fetva verir eminim....
09 Ocak 2015 22:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler