YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böcek raporunda dikkat çeken ayrıntı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'’ın ofisinde bulunan dinleme cihazıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu tamamlandı. Rapor savcılığa gönderildi. Raporda, böcekle ilişkili bazı isimler de yer aldı.
Böcek raporunda dikkat çeken ayrıntı
01 Şubat 2014 / 09:22 Güncelleme: 01 Şubat 2014 / 09:29

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'’ın çalışma ofisinde bulunan ‘böcek’ denilen dinleme cihazlarıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu tamamlanarak savcılığa sunuldu.

Dosya, ‘casusluk’ iddiasıyla TMK 10.madde ile görevli Başsavcıvekilliği’ne gönderildi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun 3 klasörden oluşan raporunda, çalışma ofisinde ilk aramayı yapan polisin “elindeki gelişmiş teknik imkanlara rağmen böceği bulamaması” kuşkulu bulundu.

Devlet sırlarına karşı casusluk

Başbakanlık Teftiş Kurulu'’nun 3 klasörden oluşan “böcek raporu” Ankara Memur Suçları Soruşturma Bürosu’'na ulaştı. Memur Suçları Bürosu, rapor üzerinde yaptığı inceleme sonrasında “casusluk” iddiasını güçlü bir olasılık olarak değerlendirerek görevsizlik kararı verdi ve dosyayı TMK 10. Madde ile görevli Başsavcıvekilliği’ne gönderdi.

Raporla birlikte 5 klasörden oluşan dosya Başsavcıvekili Murat Esen’'e teslim edildi. Esen, “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk” iddialarını araştırmak üzere TMK 10.madde ile görevli savcılar Hüseyin Şahin, Sadık Bayındır ve Durak Çetin’i görevlendirdi.

Böceği koyan isim belirlendi

Edinilen bilgiye göre Başbakanlık Teftiş Kurulu’'nun gönderdiği raporda gelen ihbar üzerine çalışma ofisinde ilk olarak polisin ardından da MİT'’in arama yaptığı hatırlatıldı.

Raporda, “Polisin elindeki gelişmiş teknik imkan ve donanıma rağmen böceği bulamaması kuşku yaratmıştır” denildi. Bu nedenle de aramayı yapan korumalar ve polislerin tekrar dinlenmesi istendi. Teftiş Kurulu raporunda dinleme cihazını koyduğu belirtilen kişiye de yer verildi.

Tüm personelin ifadesi alındı

Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri, böceklerin Erdoğan'’ın ameliyat geçirdiği 2011 Kasım ayında konulduğu yönündeki bilgilerini rapora ekledi.

Çalışmalar doğrultusunda 2011 yılı boyunca Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığında görev yapan polis ve MİT personelinin ifadelerini alındı.

Aktarıldığı yer bulunamadı

Başbakan'ın çalışma ofisindeki prizde yaklaşık 1 ay aktif olduğu belirlenen böceğin sesleri nereye aktardığı ve nerede kaydedildiğinin ise tespit edilemediği belirtildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler