YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böcek raporu ABD'den kopya
Böcek raporu ABD'den kopya
06 Nisan 2015 07:03
Böcek soruşturmasında tutuklanan Hasan Palaz ve 2 TÜBİTAK uzmanının, Paralel polisleri korumak için ABD'de bir internet sitesinden buldukları raporu çevirip mahkemeye yolladığı ortaya çıktı.

Sabah'ta yer alan habere göre, Böcek soruşturmasında, böceklerin yerleştirildiği tarihi tespit etmek için gönderilen TÜBİTAK uzmanlarının raporları, ABD uzantılı bir internet sitesinden kes-kopyala-yapıştır yöntemi ile aldığı ortaya çıktı. Paralel Yapı'nın kozmik ismi TÜBİTAK eski Başkanı Hasan Palaz'ın, 2 TÜBİTAK uzmanını böceği koyan Paralel polisleri korumak ve soruşturmanın seyrini etkilemek için görevlendirdiği ve uzmanların sahte rapor yazdığı anlaşılmıştı.

Palaz ve 2 uzman tutuklanırken, TÜBİTAK uzmanlarının sahte raporları, internette bulunan bir bilgi notunu Türkçe'ye çevirerek kaleme aldıkları ve mahkemeye gerçek rapormuş gibi gönderdikleri anlaşıldı. Hafta içinde tutuklama kararı gelirken, sözkonusu ABD'li internet sitesinin de tutuklama sonrası o bilgi notunu yayından kaldırması dikkatlerden kaçmadı.

Paralel Polisleri korumak için

Savcılık iddianamesinde, 28-29 Aralık 2011 tarihlerinde Ankara Keçiören'deki ofis ve resmi konutta yapılan tarama faaliyetlerinde prizlerde, poliüretan isimli silikon malzemenin içine kamufle edilmiş dinleme cihazları bulunmuştu. Silikon malzemenin imal tarihinin tespiti için "Yaş Tayini Analizi" yapılmasına karar verildi ve BİLGEM/TÜBİTAK'a müracaat edildi. Böcek soruşturmasında yargılanan polisler, en son 24-25 Kasım 2011'de Erdoğan'ın çalışma ofisinde arama yapmıştı. Silikon malzemenin ilk yapıştırılma tarihi böceği kimin yerleştirdiğini ortaya çıkaracaktı.

Ocak 2012'de dönemin TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve BİLGEM Başkanı Hasan Palaz'ın imzası ile ilgili makamlara yazılan yazıda herhangi bir rapora atıfta bulunulmadan silikon malzemenin katılaşma tarihinin 4-5 Aralık 2011 olduğu bildirildi. Palaz, böylece, böceği Erdoğan'ın odasına koyan polisleri korumaya çalıştı. İlerleyen dönemde bilimsel rapor olmaması nedeniyle malzemelerin tekrar incelenmesi için BİLGEM/TUBİTAK ile irtibata geçilerek malzemelerin yeniden incelenmesi istendi. İlk girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Palaz, savcılığın "Bu tarihi nasıl belirlediniz" sorusu üzerine rapor yazdırmak zorunda kaldı.

Rapor yazılması için de dönemin Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünde (UEKAE) baş uzman olarak çalışan elektronik mühendisi Gökhan Vıcıl'a görev verdi. Vıcıl imzasıyla hazırlanan ve savcılığa gönderilen raporda da silikonun 4-5 Aralık 2011'de yerleştirildiği belirtiliyordu. Bu raporun hemen sonrasında Gökhan Vıcıl, Hasan Palaz tarafından önce Enstitü Müdür Yardımcılığı'na sonra ise müdürlüğe atanarak ödüllendirildi.

Laboratuar yeterli değil

Savcılık, raporun altında, elektronik mühendisinin imzası olduğunu görünce, silikon yaş tespitinin bir elektronik mühendisine neden yaptırıldığını ve analiz şeklini sordu. Gelen yanıtta, o dönemde TÜBİTAK MAM'a bağlı Kimya Enstitüsü'nde uzman olarak çalışan Hamza Turhan'ın, MAM laboratuvarlarında silikon malzeme üzerine çalışarak tarihi tespit ettiği ancak raporu yazmadığı belirtildi. Ancak daha sonra TÜBİTAK'ta yapılan incelemede MAM laboratuvarlarında bu yönde inceleme yapılmasına dair bir iç yazışma bulunamadı. Ayrıca, laboratuvarın yaş tahlili analizi yapmak için donanıma sahip olmadığı tespit edildi.

İngilizce kalmış kelimeler

Hasan Palaz ve ekibinin çelişkili işlemleri üzerine ayrı bir araştırma yapıldı. Araştırmada, uzman Hamza Turhan'ın, raporu ABD'de bulunan bir teknoloji firmasına ait internet sitesindeki bir bilgi notundan kopyaladığı ve Türkçeye çevirerek mahkemeye gönderdiği tespit edildi. Hatta resmi raporda yer alan İngilizce kelimelerin bu bilgi notuna ait olduğu anlaşıldı. Raporun sahte olduğu anlaşılınca Palaz ve 2 uzman hafta içinde tutuklandı. Tutuklama haberinin gelmesinin ardından ABD'li teknoloji firmasının, o bilgi notunu internet sitesinden kaldırması dikkatleri çekti.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler