YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böcek ekibinden büyük ihanet!
Başbakanlık ofisinde 'böcek' taraması yapan paralel yapıya mensup polislerin faaliyetleri yavaş yavaş deşifre oluyor. Malum polisler böcek bulduklarını gizlerken yanlarında getirdikleri frekans alıcı sistemlerle de kayıtları dışarıya aktarmış!
Böcek ekibinden büyük ihanet!
24 Haziran 2014 / 09:30 Güncelleme: 24 Haziran 2014 / 09:57

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Subayevleri'ndeki ikametgahı ile Başbakanlık çalışma ofisinde bulunan "böcek" diye tabir edilen dinleme cihazlarına yönelik soruşturmada oldukça ilginç bulgulara ulaşıldı. 

Sabah'ın haberine göre; Üçlü prizde tespit edilen böcekler üzerindeki alıcılardan elde edilen kayıtların, rutin olarak yapılan böcek taramasında kullanılan elektronik cihazların içine yerleştirilen alıcı ve verici ile transfer edildiğine ilişkin verilere rastlandı. 

İki kez açık verdiler

28 Aralık 2012'de, Erdoğan'ın Subayevleri'ndeki ofisindeki portatif prizde böcek bulunmuştu. 30 Ocak'ta, Başbakanlık Resmi Konut'ta yapılan aramada da, aynı şekilde böcek ele geçirildi. Ancak böcekler prizlerden çıkartılmadı. Bulunan böceklerle ilgili polisler dahil kimseye bilgi verilmedi.

Söz konusu aramadan bir hafta sonra yine Başbakanlık'ta görevli polisler ofiste rutin böcek araması gerçekleştirdi. Paralel Yapı'ya mensup bu emniyet görevlileri, arama sonucunda ikinci kez odanın temiz olduğunu belirtti. Ancak MİT, odalarda yine böcekleri belirledi. Böylece, oldukça profesyonel bir casusluk faaliyeti yürütüldüğü kesinleşti.

Başbakan'la yakın çalışan ve o güne kadar güven telkin eden böcek aramasındaki görevli polislere prizlere yerleştirilen cihazlar sorulduğunda, odada böcek bulunmadığını ve böcekleri MİT'in koymuş olabileceğini ileri sürdüler.

Ofislerde yapılan dinlemelerle elde edilen kayıtların dışarıya nasıl aktarıldığı konusunda Başbakanlık Merkez Binası'nın karşısında bulunan Yargıtay binasının çatısına yerleştirilen çanak antenle veri aktarımı dahil birçok iddia ortaya atılmıştı.

Soruşturma derinleştikçe, şüphelilerin ifadelerine göre, oklar yurt dışına kaçan Serhat Demir'i gösterdi. Savcılık, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu, MİT'in teknik incelemesi, ifadeler ve gizli tanıkların bilgilerinden yola çıkarak yasadışı kayıt altına alınan görüşmelerin Thor, Inca, Omega ve Loke frekans alıcı sistemleri üzerinden dışarıya aktarıldığı sonucuna vardı.

Kayıtların aktarılması için en fazla 100 metre mesafe içerisine konuşlandırılmış bir başka sistem gerektiği saptandı. Savcılık, Serhat Demir'in başında olduğu ekibin rutin, zaman zaman da rutin dışı böcek taraması yaptığını, bu aramalar sırasında polis memurlarının beraberinde getirdikleri cihazlarla yasadışı kayıtları dışarıya aktardığını belirledi.

Böcek taraması için ortama getirilen cihazlardaki alıcı ve vericilerle kaydedilen görüşmeler dışarıya çıkartıldı. Ofiste böcek bulununcaya kadar yapılan tüm taramalara ait hiçbir rapor tutulmazken, 2013 Ocak ayından itibaren tüm aramalarda rapor hazırlanmaya başladı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda da, şüphelilerin, MİT'in böceği bulmasından sonra aralarında kurdukları telefon irtibatını daha sonra tamamen kestikleri kaydedildi. 

Savcılıktan emniyete paralel yapı talimatı

Paralel yapıya ilişkin darbe soruşturmasını yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Savcısı Serdar Coşkun, Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na (KOM), paralel devlet yapılanması ile ilgili araştırma talimatı verdi.

Yazıda "bu örgütlü, paralel yapının ne olduğu, kimlerden oluştuğu, nihai amaçları, örgütlenmenin şekli ve şeması, insan kaynakları ve ekonomik kaynakları, organizasyonun disiplini sağlama şekli, haber alma, iletme şekilleri, yurtiçi ve yurtdışındaki bağlantıları, kimin adına ve neden hareket ettikleri, ellerindeki gücün büyüklüğü, örgütlenmede yer alanların tespiti" istendi.

Bu araştırmalar için; adli birimler, bakanlıklar, MİT, Genelkurmay, Jandarma, Emniyet birimleri, MASAK, SGK, BDDK, SPK ve TMSF dahil üst kurumlarla irtibata geçilmesi talimatı verildi. Ayrıca grubun silahlı terör örgütü niteliği bulunup bulunmadığının tespiti talep edildi.

Grubun imkânlarının terörün finansmanı için kullanılıp kullanılmadığı, bu ekonomik gücün, eyleme kalkışmaları halinde hükümeti yıkabilecek veya anayasayı ortadan kaldıracak organizasyonları desteklemeye yeterli olup olmadığının belirlenmesi gerektiği vurgulandı. Gülen yapılanmasına ait tüm kurum ve kuruluşların belirlenmesi, finansman sağlayan tüzel kişilerin tespiti istendi. 

Paralelciye kamuya dönüş yolu kapalı!

Paralel yapı ile mücadele sürerken, yeniden kadrolaşmanın önüne geçecek cesur adımlar atılıyor. Meclis'te görüşülen torba yasa tasarısının 82'nci maddesinde yapılan düzenlemeyle görevden alınan memurların mahkeme yoluyla geri dönmesinin yolu kapatılıyor.

Düzenleme, mahkeme kararının uygulanması için idareye 2 yıl süre tanıyor. Bu hükümle paralel yapıya hizmet ettikleri için görevden alınanlara da eski görevlerine dönüş yolu fiilen kapanmış olacak. Örneğin, paralel yapı ile ilişkileri ortaya çıktığı Ankara Emniyeti'nden görevden alınıp başka şehirlere tayin edilen polis memurları yeniden eski görevlerine dönemeyecek. Bu memurlar göreve iade davasını kazansa da kararı uygulamayan amirlere de ceza verilemeyecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler