YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böcek davasında sürpriz şüpheli
Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak “şüpheli” olarak ifade verdi.
Böcek davasında sürpriz şüpheli
15 Ekim 2014 / 07:04 Güncelleme: 15 Ekim 2014 / 11:07

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Başbakanlık’ta ve Keçiören’deki çalışma ofisinde “gizli dinleme cihazı” bulunmasıyla ilgili yeni bir soruşturma başlattı.

Müfettişler, soruşturma çerçevesinde, “böcek” adı verilen gizli dinleme cihazlarının bulunduğu dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı olan Ömer Altıparmak’ın ifadesini, “şüpheli” sıfatıyla aldı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı, halen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlık soruşturması yürütülen “Böcek Soruşturması” konusunda yeni bir idari soruşturma başlattı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu’nca yürütülen idari soruşturmanın adli soruşturmaya dönüşmesine karşın, İçişleri Bakanlığı, olayın emniyet görevlilerini kapsaması nedeniyle ayrı bir soruşturma yürütülmesine karar verdi.
 
Gerekçe: İhmali var
 

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın onayıyla başlatılan yeni böcek soruşturmasında sürpriz bir isim de dosyada yer aldı. Müfettişler, dosyaya eski Altıparmak’ı da aldı. MİT’in görevlendirdiği uzmanların gizli dinleme cihazlarının bulmalarından önce, Başbakanlık binasına giderek Erdoğan’ın makam odasında inceleme yapan Emniyet İstihbarat Dairesi’nden görevlilerin bulamadığı cihazların daha sora MİT tarafından bulunması nedeniyle Altıparmak’ın dosya kapsamına alıdığı öğrenildi. Müfettişler, görevin yerine getirilmesinde ihmali bulunduğu iddiasıyla Altıpamak’ın ifadesine, “şüpheli” konumunda başvurdu.
 
Rapor Ala’ya sunulacak

 
Bununla ilgili olarak müfettişlerce hazırlanacak rapor, Ala’ya sunulduktan sonra Disiplin Kurulu’na gönderilecek. Dosyada, adli suç iddiasının yer alması halinde dosyanın bir örneği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilecek.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler