YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böcek davasında 'on numara' olay
Böcek davasında 'on numara' olay
22 Haziran 2014 12:15
Böcek incelemesinde kilit isim Ahmet Türer'in cebinde 12 yıldır duran bir On Numara loto oyunu kuponu bulundu. Kupondaki numaraların operasyon şifreleri olduğu anlaşılırken, Türer'in hesaplarındaki hareket de mercek altına alındı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Subayevindeki konutuna ve Başbakanlık çalışma ofisine konan "böceklerle" ilgili sürdürülen casusluk soruşturmasında yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Takvim'de yer alan habere göre, böcek adı verilen dinleme cihazlarını yerleştirdiği veya casusluk için işbirliği yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan polis müdürü ve memurlarla ilgili soruşturmada, ilginç delillere ulaşıldı.

Bulgar pasaportu ile kaçış

Operasyonun kara kutusu olarak görülen Ahmet Türer'in hesabındaki para hareketleri şüpheli bulundu. Türer'in cüzdanında taşıdığı 2002 yılına ait On Numara Şans Oyunu kuponu bazı şifreleri içerdiği gerekçesiyle incelemeye alındı. Cebinden çıkan Bulgaristan vatandaşına ait kimlik ve pasaport ise kaçmak için yapılan bir plan olarak yorumlandı. Yöneltilen sorulara cevap vermediği öğrenilen Türer, emniyetteki ifadesi ve sonrasında sürekli agresif davranışları nedeniyle adliyeye kelepçeyle getirildi. Soruşturma ekipleri, Emniyet'in Yabancılar Şubesi'nden pasaportu sorgulattığında, ilgili kişinin Bulgaristan'da yaşadığını ancak resimdeki kişinin Ahmet Türer olduğunu tespit etti.

Mali şube işlem başlattı

Böcek örgütünün kara kutusu olduğu öne sürülen Türe'nin cebinde 2002 yılında oynanmış On Numara Şans Oyunu kuponunun tüm kolonlarının oynanmış ve özel olarak şifrelenmiş olduğu tespit edildi. Hesaplarında önemli miktarda para hareketi de belirlenen Ahmet Türer hakkında Mali Suçlar Şube Müdürlüğü de işlem başlattı.

Dinlemeler kime verildi?

Özel şifrelerle koruma altına alınan bilgilerin ne amaçla kullanıldığı araştırılıyor. Savcılık, böceği koyan kişilerin tespitinin ardından şimdi yapılan dinleme kayıtlarının kimlere aktarıldığı yönünde soruşturmayı genişletecek. Başbakan ve önemli devlet görevlilerinin dinlendiği skandalda, kayıtların cd ve hard disk'lere aktarılarak önce iç basına, sonra dış medyaya ve en önemlisi de yurt dışındaki yabancı istihbarat servisleri ve örgütlere gönderildiği iddia edilmişti.

Bilgiler dökülüyor

Başbakanlık ofislerinde yapılan dinlemelere ilişkin soruşturmada THOR, İNCA, OMEGA, LOKE marka frekans vericisiyle, konuşmaların dışarıya aktarıldığı ortaya çıktı. Ev aramalarında el konulan hard disklerden birinin içerisinde Başbakanlık'ta çalışan tüm personelin bilgileri ve resimlerinin yer aldığı bir klasör olduğu görüldü.

Savcılar itiraz edecek

Aralarında Başbakanlık eski Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel ile Başbakan'ın eski Koruma Müdürü Zeki Bulut'un da bulunduğu 6 polis önceki gün böcek skandalı üzerine çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılmıştı. Tutuklama talebiyle mahkemeye gönderilen Ahmet Türer, Enes Çiğci, Sedat Zavar, İlker Usta ve Ali Özdoğan hakkında "adli kontrol" kararı verilmişti. Serbest bırakılan isimler için savcılığın yarın itirazda bulunması bekleniyor.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler