YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'yi hiç düşünmedim
BM'yi hiç düşünmedim
29 Ocak 2012 10:30
'Cumhurbaşkanı'na Sorun' uygulaması kapsamında Köşk'e çıkan 10 kişi Cumhurbaşkanı Gül'e sorularını yöneltti. Bir kişinin BM Genel Sekreterliği konusundaki sorusuna Gül, 'Ben şahsi olarak hiç düşünmedim doğrusu" karşılığını verdi

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, vatandaşlarla 'doğrudan iletişim kanalı' olarak nitelediği 'Cumhurbaşkanı'na Sorun' uygulamasının ilki gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Gül, internetten kendisine yöneltilen sorulardan en çok beğenilenlerin sahipleriyle dün Çankaya Köşkü'nde buluştu.

Cumhurbaşkanı Gül'e, 13 bin 750 soru arasından oylamayla en çok beğenilen 10 soruyu yöneltecek kişiler, önceki gün Çankaya Köşkü'nde ağırlandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi Çağdaş Yıldız, uygulamayla halkla devlet arasındaki duvarların kaldırılmasına yaptığı katkıdan dolayı Gül'e teşekkür etti. Yıldız, Gül'e 'Göreviniz sonrasında BM Genel Sekreterliğine gelseniz, BM'ye nasıl bir işlevsellik ve vizyon katarsınız?' sorusunu yöneltti.

Siyasete başlamadan önce 8 yıl uluslararası memurluk yaptığını belirten Gül, son yıllarda birçok Türk vatandaşının önemli görevler üstlendiğini söyledi. BM Genel Sekreterliği seçimlerinin çok hassas, uluslararası dengeleri ve kotaları olan bir sistem olduğuna dikkati çeken Gül, 'Ben şahsi olarak hiç düşünmedim doğrusu. Türkiye'nin de böyle bir niyeti, beyanı olmadı. Zaman zaman görüyorum, duyuyorum; böyle düşünenler oluyor' dedi.

POLİSTE AYRIM ÜLKEYİ SARSAR

Gül, Diyarbakır'da polis memurluğu yapan Mehmet Emre Onatça da emniyet mensuplarının çok ağır şartlarda çalıştığını belirterek, 'Sendikamız yok. Polise sendika hakkı ne zaman verilecek' sorusunu şöyle yanıtladı:

'Bu öyle bir meslek ki bu mesleğin içine bir ayrımcılık, tarafgirlik girerse Türkiye'yi çok sarsar. 1970'li yıllarda poliste de sendika vardı. Polis, üniversitelerde olduğu gibi ideolojik olarak bölündü. Ve o dönemler Türkiye'ye bunun büyük zararı oldu. Türkiye'nin böyle bir deneyimi olduğu için çekiniyoruz. Şimdilik poliste sendikayı biraz daha ileri döneme bırakmak gerektiği kanaatindeyim.'

DERSHANELER EĞİTİMDEKİ YETERSİZLİĞİ GÖSTERİR

Endüstri mühendisi Nesibe Şahin Akar Yıldız'ın dershanelerle ilgili sorusu üzerine, 'Dershaneler de eğitim sisteminin bir gerçeği ama iyi bir gerçeği değil. Bu, eğitim sistemimizde yetersizlik olduğunu gösteriyor. Dershanecilik bir nebze de olsa devam edebilir çünkü her zaman yarış söz konusu hayatta. Önemli olan, bunu eğitim sisteminin çok temel aracı olmaktan çıkartmak' karşılığını verdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler