YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'nin uçağı Erzurum'da
Van'da meydana gelen depremin ardından Birleşmiş Milletlere (BM) ait yardım malzemesi taşıyan uçak Erzurum Havalimanı'na indi.
BM'nin uçağı Erzurum'da
29 Ekim 2011 / 19:42 Güncelleme: 29 Ekim 2011 / 19:45

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Sözcüsü Metin Çorabatır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Van'daki depremin ardından yardım çalışmalarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Türkiye'nin uluslararası yardımlara olumlu cevap vereceğine dair açıklamaları üzerine BM'nin harekete geçtiğini belirten Çorabatır, ''Deprem bölgesine, yardımlar kısımlar halinde geliyor. 5 kişilik 2 bin kışlık çadır, 10 bin yatak ve 40 bin battaniye tırlarla Van'a ulaştırılacak. Bugün gelen uçakta 500 çadır yer alıyor. Çadırları tırlara yükledik ve Van'a doğru yola çıkardık. Önümüzdeki günlerde yardımlar devam edecek'' diye konuştu.

Çorabatır, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nce Suriyeli mülteciler için gönderilen ve Türk Kızılayı'nın Adana deposunda bulunan malzemelerden yararlanıldığını kaydetti.

Bu arada, Pakistan'dan gelen yardım uçağı ile Romanya'dan gelen 2 askeri kargo uçağındaki toplam bin 500'e yakın çadırın da tırlara yüklenerek deprem bölgesine gönderildiği öğrenildi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Afganistan'dan kalkan yardım uçaklarının ise gece geç saatlerde Erzurum'a gelmesinin beklendiği bildirildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler