YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Suriye'ye sert kınama
BM'den Suriye'ye sert kınama
05 Ekim 2012 12:03
Bir yılı aşkın süredir, Suriye konusunda görüş birliğine varamayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden, Akçakale olayı sonrası Suriye'ye kınama kararı çıktı.

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, Türkiye'den yapılan top atışında 2 Suriyeli askerin yaralandığını savundu.

Suriye'deki şiddet konusunda yaklaşık 19 aydır elle tutulur bir karar alamayan BM Güvenlik Konseyi, bu kez şaşırttı. Türkiye topraklarına düşen top mermileri konusunda Suriye'yi kınadı.

Türkiye, uluslararası barış ve güvenliği ihlal eden Suriye'nin saldırgan tutumu karşısında gerekli önlemlerin alınması ve bu ihlallerin durdurulması çağrısıyla BMGK’ya bir mektup göndermişti.

Suriye'de yaşanan şiddete karşı, daimi temsilcilerden Rusya ve Çin'in vetosu nedeniyle ortak bir karar alamayan BMGK, uzun görüşmelere sahne oldu.

Suriye tarafından gerçekleştirilen ve bazı Türk vatandaşlarının ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının kınanması için pazarlıklar devam ediyor. Metin üzerinde düzeltme çalışmaları sürüyor.

Görüşmeler sonunda, Rusya'nın itirazı üzerine, ''uluslararası barış ve güvenliği ihlal etmesi'' ifadesi kaldırıldı ve karar açıklandı. Konsey, Akçakale'de 5 Türk'ün hayatını kaybettiği olayı kınadı.

‘Güvenlik Konseyi üyeleri, Suriye askeri kuvvetlerinin Akçakale'de kadın ve çocuk 5 sivilin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan bombalamasını en yüksek şiddetli seviyede kınamaktadır.’ denildi.

Bu arada Suriye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi'den Türkiye'nin Suriye'ye misillemesi sonrası açıklama geldi. Caferi, Türkiye'nin top atışında 2 Suriyeli askerin yaralandığını savundu. Suriye İnsan Kakları İzleme Örgütü ise Türkiye'nin misillemesinde Suriyeli bazı askerlerin öldüğünü iddia etmişti.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise Akçakale'yi hedef alan saldırıyı ülke topraklarına tecavüz olarak niteledi ve uyardı: Bu tecavüzdür, bir ülkenin toprağına tecavüzdür.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler