YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Skandal Filistin kararı!
İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı bugün TSİ 24.00'te oylandı. Oylamada BM Güvenlik Konseyi'nin karar tasarısı kabul edilmedi.
BM'den Skandal Filistin kararı!
31 Aralık 2014 / 08:35 Güncelleme: 31 Aralık 2014 / 09:06

BM Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken ABD ve Avusturalya tasarıya ret oyu verdi. İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kaldı.

Evet oyu kullanan ülkeler ise Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya oldu.
Tasarı, kabul için gerekli olan 9 oyu sağlayamadı.

Karar tasarısında, 12 ay içinde kalıcı bir barışa ulaşılması ve İsrail ile Filistin'in demokratik ülkeler olarak yan yana barış içinde yaşamalarının temini isteniyordu. Tasarıda ayrıca barış anlaşmasının ardından İsrail'in Haziran 1967'den sonra işgal ettiği topraklardan 2017 sonuna kadar çekilmesi ve bu çekilme ile başkenti Doğu Kudüs olacak Filistin devletinin kurulmasını üçüncü bir tarafın denetlemesi kabul ediliyor.

Gazze'ye ablukanın kaldırılmasının da talep edildiği tasarıda sınır kapıları açılarak Gazze'ye insanların ve eşyaların giriş çıkışlarının normale dönmesi isteniyor. Tasarıda çözüm bulunması istenen diğer konular arasında İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular ve su sorunu da yer alıyor.

...
 // Rızvan
BMGK'nın varlığı başlı başına skandaldır zaten......
31 Aralık 2014 Çarşamba 16:47
ingiliz puşluğu..
 // atiker
bölgenin bu hale gelmesinin ve israil devletinin kurulmasının osmanlının yıkılmasının en önemli unsuru ingilizlerdir yeryüzündeki karışıklıklarda muhakkak ingiliz parmağı ve puştluğu vardır binbirsuratlı bir siyaset çizgisi vardır bir çok karanlık odağın ve yapıların arkasında ingilizler vardır bu arada paralelcilerde kına yakmıştırlar mutlu olmuşturlar....
31 Aralık 2014 Çarşamba 14:42
Dünya 5'den büyük.!!!
 // Adem
Hepsi siyonist bu alçakların, hak hukuk nerde.?? AMA YAKINDA ÖĞRENİRLER DÜNYANIN 5'den büyük olduğunu.!!!...
31 Aralık 2014 Çarşamba 12:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler