YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Madaya çağrısına skandal cevap: Tatildeyiz!
Bir doktorun aylardır kuşatma altında tutulan ve açlıktan insanların öldüğü Madaya için BM'ye yaptığı başvuruya skandal bir cevap geldi. BM, yardım çağrısına “5 Ocak 2016 tarihine kadar yılbaşı tatilindeyiz. Hepinize iyi tatiller” şeklinde cevap verdi!
BM'den Madaya çağrısına skandal cevap: Tatildeyiz!
09 Ocak 2016 / 10:37 Güncelleme: 09 Ocak 2016 / 10:46

Aylardır kuşatma altında tutulan ve açlıktan insanların öldüğü Şam'ın Madaya kasabasıyla ilgili daha yeni harekete geçen Birleşmiş Milletler'in (BM) daha evvel yapılan yardım çağrısına skandal bir cevap verdiği ortaya çıktı.

6 aydan uzun bir süredir Esed rejimi ve Lübnan Hizbullah güçleri tarafından ambargo altında tutulan ve 40 bin kişinin yaşadığı, 70 kişininse açlık yüzünden hayatını kaybettiği bölgedeki Meydan Hastanesi Başhekimi Amer Bahran'ın, BM'ye yazdığı yardım mektubuna karşılık olarak “tatildeyiz" cevabı aldığı öğrenildi.

İNSANLARA YARDIM TALEBİNDE BULUNDU

Madaya'da açlıktan ölen insanların dramını BM'ye yazdığı mektubunda anlatan Amer Bahran, acil gıda, erzak ve ilaç yardımına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Madaya yardım komisyonunda da görev yapan Bahran, BM'ye, halkın yabani otlar ve zeytin yaprakları yemek zorunda kaldığı için zehirlendiğini bu yüzden ilaç göndermeleri gerektiğini söyledi. Bazı kişilerinse atık, çimen ve kedi yediğini de aktaran Bahran, insani koşulların düzeltilmesi talebinde bulundu.

CEVAP MAİLLE GELDİ

Halkın dayanılmaz acılarını mektubuna yazan Bahran, ısıtma sistemlerinin ve elektriğin olmayışı nedeniyle, açlığa bir de soğuğun eklendiğini söyleyerek, yoğun kar yağışının yaşandığı Madaya'ya aktivistlerin de dikkat çekmesi gerektiğini ifade etti. Acil yardım koridorunun açılması için yardım talep eden Bahran'a beklediği cevap otomatik maille geldi.

'HEPİNİZE İYİ TATİLLER'

Bahran'ın attığı maile cevabı BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman'ın mail adresinden şu ifadelerle cevap geldi: “24 Aralık 2015 saat 17:00'dan ofis dışındayım. BM, 25 Aralık'ta kapandı. 27 Aralık ile 30 Aralık arasında resmi tatildeyiz. 31 Aralık'tan 4 Ocak 2016'ya kadar ise senelik izindeyiz. Hepinize iyi tatiller. Bu bir otomatik mesajdır. Tekrar mesaj attığınızda aynı cevapla karşılaşacaksınız."

'CEVAP MADAYA KADAR SOĞUK'

Büyük bir umutla BM'den gelen maili açtığını söyleyen Amer Bahran, sonunda hayal kırıklığı yaşadığını ifade ederek, “Bölgedeki ağır ağır ölümlere seyirci kalıp, hareket etmeyen BM, açlık yüzünden hayatını kaybedenlerin fotoğraflarına bakıp geçti. Madaya halkının yardım çığlıklarına gelen bu cevap, en az Madaya'nın havası kadar soğuk" dedi.

md1.jpg

YENİ ŞAFAK

 // Rasim DUMAN
Sadece siz degil, sizin insanliginiz da tatilde. Bir de "iyi tatiller" dilemis...! Kiymetli kardeslerim, iste Birlesmis Milletler teskilati bu ! Guvenlik Konseyi bu ! Uluslararasi Toplum bu ! Kahraman Cumhurbaskanimiz "dunya besten buyuktur" diye bosuna feryat etmiyor. Bu faciayi gorup duyup ta yuregi titremeyen her kim var ise, ona "insan" denmez ! Ah İslam Milleti, ne zaman uyanacak ve su halimize ne zaman utanacaksin?!...
09 Ocak 2016 15:16
sazligil
 // levent
BM yani birlesmis milletler diye bisey yok aslinda. Yoneten ve soz dahibi olanlar kimlerde onlarin oyuncagi bir organizasyon. Muslumana bela...
09 Ocak 2016 14:46
 // osman
Allah hepinizin belasini versin muslumanim diyenler artik uyanın uyanmassaniz sızinde belanizi vertsin...
09 Ocak 2016 11:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler