YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den İsrail'e sert tepki
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos, Gazze'ye İsrail tarafından uygulanan ambargonun derhal kalkması gerektiğini söyledi.
BM'den İsrail'e sert tepki
13 Haziran 2012 / 20:51 Güncelleme: 13 Haziran 2012 / 20:56

Amos, yaptığı açıklamada, 6. yılına girecek olan Gazze'ye uygulanan ambargonun, Gazze'de yaşayan 1,6 milyon Filistinli üzerinde yıkıcı etkilerinin bulunduğunu belirterek, bundan dolayı Gazze'deki Filistinliler'in yüzde 80'inden fazlasının insani yardıma bağlı olarak yaşamlarını sürdürdüklerini bildirdi.

Gazze'nin, ihracat, ithalat yapma ile insanların kara, denizde ve havada serbest dolaşmaları konusunda çok sıkı kısıtlamalara maruz kaldığını ifade eden Amos, ''Bu, Gazze'de yaşayan herkese toplu ceza uygulama, temel insan haklarından mahrum bırakma anlamına gelmektedir ve uluslararası hukukun da ihlalidir'' dedi.

Amos, ''Son dönemde ambargonun etkisini hafifletecek bazı adımlar atılsa da ambargonun derhal kalkması gerekmektedir'' ifadesini kullandı.

Gazze'de ambargonun kalkmasıyla sürdürülebilir bir ekonominin gelişmesinin, insani yardıma olan bağımlılığı da azaltacağını vurgulayan Amos, ''Hem Filistinli hem İsrailli, tüm sivillerin, uluslararası hukuk çerçevesinde halklarının korunması gerekmektedir. Herkesin şiddet korkusundan uzak, barış ve güven içinde yaşama hakkı vardır'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler