YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den insanlık ayıbı! İşte samimiyetsizliğin fotoğrafı
PYD, Esed Rejimi, Rusya ve DAEŞ saldırılarından kaçan halk Türkiye sınırındaki Azez'e yerleşti. Nüfusu 300 bine ulaşan Azez'de Türkiye tarafından 5200 çadır ve 4600 prefabrik konut yardımı yapılırken BM'nin sadece 54 çadır gönderdiği ortaya çıktı.
BM'den insanlık ayıbı! İşte samimiyetsizliğin fotoğrafı
23 Şubat 2016 / 11:28 Güncelleme: 23 Şubat 2016 / 11:39

Özellikle Halep ve Tel Rıfat'a yönelik olarak son 20 gündür artarak süren PYD, Rejim, Rusya ve DAEŞ saldırılarından kaçan halk ise çareyi Türkiye sınırındaki Azez'e kaçmakta buldu.

105 bin kişinin yaşadığı çadır kentlerde yer bulamayan mülteciler zeytinlik, boş arazi, cami ve okullara sığındı. Bazı aileler ise kamyon ve TIR'ların kasalarına yerleşti.

Son göç dalgası ile birlikte Azez'in nüfusu 300 bine ulaşırken, Türkiye sınırındaki kamplar ve açık alanlara yerleşenler ise 140 bine ulaştı. 

TÜRKİYE'DEN 5200 ÇADIR, 4600 PREFABRİK KONUT

Türkiye'nin yardımıyla ayakta kalmaya çalışan mülteciler için İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından oluşturulan 5 konteyner kent, 2 çadır kent bir de blok kente ilave olarak Mukaveme adı verilen yeni bir kamp yapıldı.

Buraya da yeni gelenler için 2700 çadır kuruldu. Toplam 5200 çadır ve 4600 prefabrik konutun her türlü ihtiyacını karşılayan İHH İnsani Yardım Vakfı'nın çalışmalarına AFAD ve Kızılay da acil destek sağlıyor. Buradaki mültecilerin günlük yemek, temizlik ve giyim ihtiyaçları da karşılanıyor. 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN 54 ÇADIR!

Suriye'nin kuzeyinde mültecilerin sığındığı 9 kampta binlerce çadır bulunuyor. Fakat bu çadırlaradan sadece 54'ü Birlemiş Milletler (BM) tarafından dağıtıldı.

Suriye'deki katliamları durdurması beklenirken 2012'nin Eylül ayında Esad hükümetinin müracaatı ile "İnsani Yardım" adı altında 520 milyon dolarlık bir parayı Suriye yönetimine yardım olarak gönderen BM; ülkedeki mülteciler, göç dalgaları, ölümler, yardımlar, ateşkes gibi asli görevleriyle alakadar olmak yerine kendisine yeni bir meşguliyet buldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) basın heyeti önceki gün Esad'ın doğduğu şehir olan Lazkiye'ye bir grup belgeselciyi götürdü ve spor kompleksinde kalan ailelerle görüştürdü.

UNHCR Video Departmanı Direktörü Earth Champaign, Suriye'de savaş neticesinde meydana gelen yurtiçi göç ve bu vatandaşların günlük hayatları, ihtiyaçları konusunda bir belgesel hazırlamak için bu ziyareti yaptıklarını açıkladı.

ACI YAŞLILARIN, UMUT ÇOCUKLARIN

Yıllardır süren savaşta bütün varlıklarıyla beraber umutlarını da kaybeden insanlar şimdi çadır kentlerde kendilerine uzatılacak bir lokma ekmeğe muhtaç. Çocuklar ise o kamyon senin bu kamyon benim ne dağıtılırsa alma telaşında. İHH da günlük 32 bin kişiye yemek dağıtıyor

 

 

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler