YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Gazicilere şok!
Birleşmiş Milletler, Gezi Parkı olayları sırasında emniyet birimlerinin orantısız kuvvet kullandığına yönelik bildirimi geri çekti.
BM'den Gazicilere şok!
02 Eylül 2014 / 03:01 Güncelleme: 02 Eylül 2014 / 05:45

Sebebi ise; Türk Hükümeti'nin iddiaları araştırmak ve sorumlular hakkında yasal işlem yürütmek konusundaki çabaları.

Birleşmiş Milletler, Gezi Parkı olayları sırasında emniyet birimlerinin orantısız kuvvet kullandığına yönelik bildirimi, Türk Hükümeti'nin iddiaları araştırmak ve sorumlular hakkında yasal işlem yürütmek konusundaki çabaları dolayısıyla gündeminden çıkardı.

Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürlüğünden, Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, BM İnsan Hakları Konseyi Şikayet Prosedürü'ne, Türkiye aleyhinde Gezi Parkı olayları konusunda, 208 sayılı Bildirim iletildiği anımsatıldı.

Bunun kurumlarla paylaşılması ve alınan katkıların ardından hazırlanan cevabın BM İnsan Hakları Konseyi Şikayet Prosedürü Sekreteryası'na iletildiği hatırlatılan yazıda, şunlar kaydedildi:

"Şikayet Prosedürü Sekreteryasından, BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilciliğimiz aracılığıyla alınan 27 Ağustos 2014 tarihli notada, Bildirimler Çalışma Grubu'nun 15. toplantısını 18-22 Ağustos tarihlerinde Cenevre'de gerçekleştirdiği, Gezi olaylarına ilişkin ülkemiz aleyhinde iletilen bahse konu 208 sayılı Bildirim konusunda Çalışma Grubu ile işbirliğimizden ve sağlanan kapsamlı yanıtlardan memnuniyet duyulduğu, bu bağlamda Hükümetimizin, Gezi Parkı protestoları sırasında, emniyet birimlerinin orantısız kuvvet kullanımı iddialarını araştırmak ve sorumlular hakkında yasal işlem yürütmek konusundaki çabalarının takdir edildiği kaydedilmekte ve bu nedenle Çalışma Grubu'nun mevcut şartlarda konuyu gündeminden çıkarma kararı aldığı bildirilmektedir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler