YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM, Suriyelilere yardım eli uzatacak
BM, Suriyelilere yardım eli uzatacak
23 Eylül 2014 11:43
Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin ilçedeki Suriyelilere yardım etmek için müracaatta bulunduğunu bildirdi.

Çiftçi, yaptığı açıklamada, IŞİD'in saldırılarından kaçan Suriyelilerin, birkaç gündür Suruç ilçesinden güvenli şekilde Türkiye'ye girişlerini sürdürdüğünü söyledi.

Sığınmacılar için ilçedeki bir okulun bahçesine çadır kurulduğunu ifade eden Çiftçi, şu ana kadar 130 bini aşkın insanın ilçede barındırıldığını ifade etti.

Çiftçi, misafirlerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında Türkiye'nin tüm kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğinde çalışma yaptığını vurgulayarak, özellikle sivil toplum kuruluşlarının da çeşitli destekte bulunmak için girişimde bulunduğunu belirtti.

BM temsilcilerinin de ilçedeki Suriyelilere yardım yapmak için müracaata bulunduğunu bildiren Kaymakam Çiftçi, şöyle devam etti:

''BM'nin temsilcileri bugün bize müracaat etti. Gaziantep'te bir toplantı yaptılar. BM, yapacakları yardım programlarını ve alanları belirleyip bize bildirecek. Muhtemelen yarın itibarıyla BM'nin organizesinde yardımlar kararlaştırılacak. Tabii bunlar AFAD ve Türk Kızılayı koordinesi şeklinde devam edecek. Her şeye rağmen 130 bin insandan bahsediyoruz tabii ki sivil toplum kuruluşlarının insanların desteğine ihtiyacımız var. Şu an BM'nin yardımlarına ilişkin netleşmiş bir oran yok. Belki parasal değer olarak değil ama gıda, barınma ve ilaç olarak ne kadar yardım geleceği konusunda bilgiler oluşacak. BM'nin yardım gönderecekleri konusunda bize beyanı oldu.''

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler