YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı sona erdi
BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı sona erdi
29 Mayıs 2016 22:16
Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürü Büyükelçi Yunt, "Türkiye, az gelişmiş ülkelere kuvvetli desteğini sürdürecektir. Bu toplantının sonuçlarının yakın takipçisi olacağız" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürü Büyükelçi Emre Yunt, Türkiye'nin, en az gelişmiş ülkelere kuvvetli desteğini sürdüreceğini belirterek, "Bu ülkeler yönelik verdiğimiz taahhütlerin güçlü bir şekilde arkasında durmaktayız. Bu toplantının sonuçlarının yakın takipçisi olacağız." dedi.

Belek'te düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) Yönelik İstanbul Eylem Programı'nın Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı'nın sonunda bayrak indirme töreni yapıldı.

Yunt, burada yaptığı konuşmada, yarı dönem toplantısının ev sahibi olarak en az gelişmiş ülkeler için İstanbul Eylem Planı'nında belirlenen sürdürülebilir kalkınmaya giden yolda gerçekleştirilen ilerlemeyi değerlendirmek açısından önemli bir toplantıyı başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Hem en az gelişmiş ülkelerin hem kalkınma ortaklarının katılımının memnun ettiğini belirten Yunt, "Bu üç gün içerisinde en iyi uygulamaları süreçten aldığımız dersleri tartıştık ve karşılaştığımız zorlukların üzerinden geçtik, yapılabilecek somut eylemleri inisiyatifleri tartıştık. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için hangi samut eylemleri yapabileceğimizi görüştük." diye konuştu.

Toplantının çok önemli girdiler sağladığına dikkati çeken Yunt, en az gelişmiş ülkelerin tam potansiyellerini gerçekleştirmeleri yolunda destekleyecek birtakım önemli girişimlerin ortaya konulmuş olmasından mutluluk duyduklarını anlattı.

Yunt, "Türkiye, en az gelişmiş ülkelere kuvvetli desteğini sürdürecektir. Bu ülkelere yönelik verdiğimiz taahhütlerin güçlü bir şekilde arkasında durmaktayız. Bu toplantının sonuçlarının yakın takipçisi olacağız." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Gyan Chandra Acharya da Türkiye hükümetinin ve halkının gösterdiği misafirperverlik ve mükemmel organizasyonun takdire şayan olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Türkiye ve BM Bayrağı, Türkiye ve BM askerleri tarafından aynı anda gönderden indirildi. Türk bayrağı Yunt'a, BM Bayrağı ise Acharya'ya teslim edildi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler