YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM düğmeye bastı
BM, Mavi Marmara gemisine düzenlenen kanlı baskına 5 kişilik bir soruşturma komisyonu kurulmasını kararlaştırdı.
BM düğmeye bastı
06 Haziran 2010 / 10:06 Güncelleme: 06 Haziran 2010 / 10:13

Mavi Marmara katlimanını soruşturmak üzere Birleşmiş Milletler nezdinde 5 kişilik bir soruşturma komisyonu kurulması kararlaştırıldı. Komisyonun başkanlığını eski Yeni Zelanda Başbakanı yapacak. Komisyona Türkiye ve İsrail de birer üye verecek.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Gazze ablukasının yasa dışı olduğunu ve kaldırılması gerektiğini belirtti. Pillay, ablukanın hukuka uygunluğu kanıtlansa bile, İsrail'in yardım filosuna saldırısının, "İsrail'in Gazze'ye insani yardım girişine izin vermesi yükümlülüğünün bulunması" açısından incelenmesi gerektiğini vurguladı.

ABLUKA DERHAL KALKMALI

Kararla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak bilgilendirdi. Görüşmede Erdoğan'ın, Ban'a Gazze'ye ablukanın bir an önce kaldırılması, altyapı eksikliğinin giderilmesine yönelik yardımların bir an önce ulaştırılması ve Refah sınır kapısının sürekli açık tutulması gerektiğini söylediği öğrenildi.

İSRAİL'E İKİ DAVA

Bu arada İsrail'in saldırdığı insani yardım gemisindeki Fransız vatandaşları İsrail aleyhine iki dava açtı. İsrail, davalarda 'silah ve şiddet yoluyla adam kaçırmak ve alıkoymakla' suçlandı. Ayrıca Beyaz Saray'dan da 'Gazze ablukası savunulabilecek husus değil' açıklaması geldi. Ancak yardımların İsrail'in göstereceği limana yanaşması istendi.

Erdoğan Gazze'ye tek başına gidecek!

Lübnan'da yayımlanan el Müstakbel gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın İsrail ablukasını tek başına kırmak için Gazze'ye ziyaret gerçekleştireceğini öne sürdü. (Yeni Şafak)
HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

çakaralmaz...
 // ibrahim çelikoğlu
düğme nasıl bir düğmeyse çak çak almıyor......
06 Haziran 2010 14:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler