YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM artık kararsız tavır takınamaz!
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'de dün yaşananların üstünün örtülmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Artık BM Güvenlik Konseyi kararsız tavır takınamaz" dedi.
BM artık kararsız tavır takınamaz!
22 Ağustos 2013 / 11:50 Güncelleme: 22 Ağustos 2013 / 12:49


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de yaşanan kimyasal silahlı saldırı konusunda,  "Dün yaşananlar, videolar ve görüntülerle dünyaya yansıyanlar, herhangi bir şekilde üzerinin örtülmesi mümkün olmayan olaydır. Artık BM Güvenlik Konseyi kararsız tavır takınamaz" dedi.

İkili temaslarda bulunmak üzere Almanya'da bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüşmesi sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye'de düzenlenen kimyasal silah saldırısı konusunda açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kimyasal saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin kayıtsız kalamayacağını vurgularken, şöyle konuştu: "Dün yaşananlar, videolar ve görüntülerle dünyaya yansıyanlar, herhangi bir şekilde üzerinin örtülmesi mümkün olmayan olaydır. Bunun mutlaka en objektif şekilde araştırılması gerekir. Artık BM Güvenlik Konseyi kararsız tavır takınamaz. Bu konuda derhal inceleme yapılmalı ki bir daha kimse kimyasal silah gibi bir insanlık suçunu işleme cesareti gösteremesin."

Davutoğlu ayrıca Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmadığı yönündeki iddialarını da değerlendiriken, "Suriye rejiminin iddiası doğruysa, BM inceleme heyetine izin vermelidir" ifadelerini kullandı.

AA


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler