YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Blair'in baldızı Müslüman oldu
Blair'in baldızı Müslüman oldu
11 Ocak 2011 15:03
İngiltere'nin eski başbakanlarından Tony Blair'in baldızı 43 yaşındaki Lauren Booth Müslüman oldu.

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’ın baldızı Lauren Booth Müslüman oldu.  Gazeteci ve yayıncı olan 43 yaşındaki Booth’un dışarı çıkarken başörtüsü taktığı ve camiye gittiği kaydedildi. 

Booth, iş için gittiği ve 5 yıl kaldığı Filistin’de Müslümanlık yoluna çıktığını söyledi. Booth, Filistin’de insanlara âşık olduğunu ve onlar üzerinden İslam’ı keşfettiğini söyleyerek 14 hafta önce gittiği İran’da Fatıma Masume’nin türbesini ziyaret ettiğini belirtti. Booth çok ruhani bir şey hissettiğini ve barış hissettiğini belirterek Müslüman olmaya İran’da karar verdiğini bildirdi. Lauren Booth’un İngiltere’ye döndüğünde Müslüman olduğu ve artık alkol veya domuz eti tüketmediği bildirildi.

Booth, Müslüman olmasına İngiltere basınının tepki göstermesiyle ilgili olarak en büyük tepkilerin kendisinin de yazdığı liberal laik gazeteler olan “The Independent” ve “Guardian” olduğunu söyledi. Booth, bir kadının neden hristiyanları öldüren ve şiddet içeren bir dine mensup olmak istemesini sorguladıklarını ve bu suçlamaların hepsinin liberal, laik gazeteler tarafından yapıldığına dikkat çekti.

İnanç örgütünün “İnanç Konuları” başlıklı araştırmasına göre, Müslümanlığa geçiş 60 binlerden yaklaşık yüz binlere yükseldiği söylenirken yüzde 60’tan fazlasının beyaz İngiliz kadınlarından oluştuğu kaydedildi.Swansea Üniversitesinden Kevin Brice “İnanç Konuları” alanında yaptığı araştırmaya göre geçen sene yaklaşık 5200 kişinin Müslümanlığı tercih ettiği kaydedildi. Ankette yüzde 62 oranla kadınlar çoğunluğu oluştururken yaş ortalamasının da 27’nin biraz üzerinde olduğunu söylemişti. 

Raporlara göre, dinini değiştirenlerin aileleriyle aralarında bir takım zorluklar yaşandığı görülürken bu olumsuz etkinin zamanla olumlu hale dönüştüğü kaydediliyor. 2001’de yapılan camiler anketine ve nüfus sayımına göre ise İngiltere ve Galler’de Müslüman olan kişi sayısının yaklaşık 90 bin veya yüz bin civarında olduğu bildirildi.

İslam dinini tercih edenler medyanın olumsuz etkisiyle karşı karşıya kalırken bu araştırmanın sonucuna göre yüzde 60.9 oranında bir kesimin terörizmle bağlantılı olduğu, yüzde 15’lik kısmın ise kökten dinciliğe bağlı olduğu söyleniyor.

Müslümanlığın tercih edilmesi hayat tarzlarında değişimlere neden olurken aileleri ve medyanın olumsuz tutumlarıyla da karşılaşıyorlar. Buna rağmen bu çoğunluk kendilerini hem İngiliz hem de Müslüman olarak görüyor.

“İnanç Konuları”nın kurucu ve müdürü olan Fiyaz Mughal, “Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda İngiltere’de yaklaşık olarak 920 bin dinini değiştiren insan var. Bunların yüzde 60’ının kadın olduğu ve bunlardan yüzde 50’lik kesimin beyaz İngilizlerden oluşuyor” şeklinde konuşarak birçok beyaz kadının Müslümanlığa pozitif baktığını ve bunun kendilerine odaklanma ve maneviyat duygusu verdiğini vurguladı.
 Gazeteci Yvonne Ridley’in Müslümanlığa dönüşü 2001 yılında olduğunu belirterek “Ankette en hızlı büyüyen dinin İslam olduğunu görünce şaşırmadım ve Müslümanlığa geçen kadınların çoğu profesyonel, yaş ortalaması 27olan kadınlar. Birçok batılı kadının İslam’ı tercih etmesinde bizim yaşam tarzlarımızdaki eksikliklerden kaynaklanıyor” dedi.

Anketin sonucuna göre Beyaz İngilizler, Müslümanlarla Müslüman olmayan topluluklar arasında “köprü” görevi görmektedir.

İHA 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler