YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bizim yaptığımız güven ortamını oluşturmak"
"Bizim yaptığımız güven ortamını oluşturmak"
"Bizim yaptığımız güven ortamını oluşturmak"
08 Temmuz 2008 / 08:44 Güncelleme: 08 Temmuz 2008 / 00:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, emeklilik günleri yaklaşırken, son kez uluslararası bir toplantıya evsahipliği yaptı. 9 ülke genelkurmay başkanları, NATO ve AB'nin askeri yetkilileri Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı'nda buluştu.


Büyükanıt, Ege'de Yunanistan'la yaşanan sorunların çözülebileceğini söyledi, "Ama her sorunu askerler çözemez" dedi.
 
Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Antalya'da ikincisi yapılan Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı'na veda sözleriyle başladı: "50 yıldır taşıdığım üniformayı çıkaracağım. Son kez uluslararası bir toplantıya evsahipliği yapıyorum."
 
Toplantının gündemi Balkanlarda askeri işbirliğinin geliştirilmesiydi. Büyükanıt işbirliğinin sözde değil özde olmasını istedi.
 
Büyükanıt, "Bu forumun Balkan ülkeleri arasındaki askeri ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir işlev göreceğine inancımız tamdır" dedi.
 
Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, konferansın üçüncü toplantısının Sırbistan'da yapılacağını bildirdi.
 
"İkili ilişkileri ele almadık"
 
Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, bir gazetecinin Türk ve Yunan jetlerinin zaman zaman Ege'de karşı karşıya gelmeleri ve kıta sahanlığına ilişkin konuların gündeme geldiğini belirtmesi üzerine, "Geçen sene bu toplantı Selanik'te yapıldı. Aynı soru bir Yunan gazeteci tarafından bana soruldu" dedi.
 
Bu toplantının Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı olduğunu hatırlatan Büyükanıt, toplantının ikili ilişkilerin ele alındığı bir toplantı kapsamında olmadığını vurguladı.
 
Büyükanıt, "Burada, bütün Balkan ülkelerini ihtiva eden, Balkanlar'daki güvenliğin daha ileriye gitmesinde alınacak tedbirleri öngören daha geniş bir pencereden bakılmaktadır. Bizim Yunanistan ile ikili askeri ilişkilerimiz her geçen gün daha iyiye doğru gitmektedir. Böyle bir konu olursa biz Yunanistan Genelkurmay Başkanı ile karşılıklı oturur konuşuruz. Geçmişte de yaptık, yine yaparız. O, iki ülkeyi ilgilendiren konudur, bütün Balkan ülkelerini ilgilendiren bir konu değildir" dedi.
 
Büyükanıt, "Yunanistan ile sorunlarımız varsa bunlar çözülemez değildir. Ben gerek Kara Kuvvetleri Komutanı olarak, gerekse Genelkurmay Başkanı olarak Yunanistan'a üç sefer gittim. Gidişimiz bunlar için, gidip konuşuyoruz. Yunanistan Genelkurmay Başkanı çok kısa süre içinde, şubat ayı içinde Türkiye'ye resmi ziyarette bulundu. Bugün ikinci defa Türkiye'de" diye konuştu.
 
Genelkurmay Başkanı ayrıca, "Şunu söylemek istiyorum: Sorunlarımızı barışçıl yollarla çözmesini biz biliyoruz. Bütün sorunları askerler çözemezler. Bize düşen, ülkeler arasında bir güvenlik ortamı yaratmak, ülkeler arasında pozitif bir güvenlik ortamı yaratmak. Bunu askerler yapabilir. Bizim askerler olarak yarattığımız bu güvenlik ortamından, politikacılar, diplomatlar o kapıdan girerek sorunun çözümüne katkıda bulunabilirler. Biz bu metoda inanıyoruz" dedi.
 
Talabani'nin açıklamaları
 
Basın toplantısında bir gazeteci, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Atina'da bir basın kuruluşuna röportaj verdiğini ve bu röportaj sırasında, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarıyla ilgili, PKK'yı terör örgütü olarak nitelendirerek, "Adil ve samimi olmalıyız. Yunanistan, Arnavutluk'ta konuşlanan ve Yunan topraklarında savaşan bir gerilla grubuna tahammül edebilir mi" şeklinde ifade kullandığını belirterek, bu konuyla ilgili Yunan Genelkurmay Başkanı'nın görüşlerini almak istedi.
 
Büyükanıt da bunun üzerine, konunun konferans dışında ikili ilişkilere girdiğini belirterek, bu soruya cevap verilmeyeceğini söyledi.
 
AB güvenlik politikası
 
Yaşar Büyükanıt, bir gazetecinin, AB güvenlik politikaları oluşturulurken Türkiye'nin karar mekanizmalarının dışında bırakıldığını belirtmesi üzerine de, "AB karar mekanizması derken neyi kastediyorsunuz? Avrupa Birliği adına karar verenler değil mi? Avrupa Birliği adına karar verenler AB'nin karar mekanizması. AB Türkiye'yi karar verme mekanizmalarının dışında bırakmıyor. Ama Türkiye AB'nin üyesi değil" dedi.
 
Büyükanıt, "Şimdi NATO'nun üyesi olmayan bir ülke NATO'da karar verme mekanizmalarında nasıl bulunamazsa, AB'nin üyesi olmayan bir ülke de AB'nin karar mekanizmalarında olamaz. Bunu bir kere böyle tespit etmek lazım. Avrupa Güvenlik Savunma Politikaları'nda eğer Türkiye'nin de o AB operasyonunda katılımı söz konusuysa, o takdirde Avrupa Birliği üyesi olmayan NATO ülkeleri veya AB üyesi olmayan, NATO üyesi olmayan başka bir ülke de birliğin müşterek çalışma mekanizmalarında yer alırlar. Ama doğrudan doğruya karar verme mekanizmasında olması zaten eşyanın tabiatına aykırıdır" diye konuştu.
 
Yunanistan Genelkurmay Başkanı: "Türkiye'yle dostuz"
 
Toplantıya Yunanistan Genelkurmay Başkanı Dimitrios Graspas da katıldı. Graspas, "Türkiye'yle düşman değil, dost ve komşuyuz. Bunları hiçbir zaman unutmamak gerekir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler