YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Bizim sabıkamız yok''
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 'Bizim sabıkamız yok, tarihte hiçbir zaman soykırım gibi bir insanlık suçu işlemedik.' dedi.
''Bizim sabıkamız yok''
19 Ekim 2012 / 17:35 Güncelleme: 19 Ekim 2012 / 17:37

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Elin oğlu, sözde soykırım için 25 senedir hazırlanıyor. 2015 yılını, Türkiye aleyhine tüm dünyada bir yalan yılı, bir bühtan yılı olarak ilan ediyor. Bizim sabıkamız yok, tarihte hiçbir zaman soykırım gibi bir insanlık suçu işlemedik. Elin oğlu bir yalan için bu kadar hazırlık yapıyor ancak Balkan Savaşları'nın 100. yılı ile ilgili daha doğru dürüst bir üniversitemiz bir tek toplantı yapmadı'' dedi.

Çiçek, Mevlana Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılışında, Türk milletinin, geçmişi olmayan, süper güçlerin peydahladığı bir toplum olmadığını, tarihin en eski milleti olduğunu söyledi.

''Böyle bir millete mensup olmaktan dolayı hamdediyorum, şükrediyorum'' diyen Çiçek, herkesin böyle bir millette mensup olduğunun farkında olması gerektiğini belirtti.

Büyük bir millete mensup olmanın, zaferlerle övünmeyi, aynı hatalara düşmemek için geçmişten ders çıkarmayı gerektirdiğini vurgulayan Çiçek, şunları kaydetti:

''Şimdi 81 ilimizde 168 üniversite var. Biliyor muyuz ki içinde bulunduğumuz yıl Balkan Savaşları'nın 100. yılı... Elin oğlu, sözde soykırım için 25 senedir hazırlanıyor. 2015 yılını, Türkiye aleyhine tüm dünyada bir yalan yılı, bir bühtan yılı olarak ilan ediyor. Bizim sabıkamız yok, tarihte hiçbir zaman soykırım gibi bir insanlık suçu işlemedik. Elin oğlu bir yalan için bu kadar hazırlık yapıyor ancak Balkan Savaşları'nın 100. yılı ile ilgili daha doğru dürüst bir üniversitemiz bir tek toplantı yapmadı. Defter karıştırmak adına bunu gündeme getirmiyorum. Nihayette bir iki yerde küçük bir toplantı olmuş. 100 yıl önce milyonlarca insanımızı kaybettik. Eski Osmanlı coğrafyasında şehitlerimizin olmadığı hiçbir yer yok. Bugün bir çoğunun sembolik kabirleri var, ne isimlerini biliyoruz ne de yattıkları yerleri...''

''Bir millet zaferleriyle övünmez, acılarını hatırlamaz, bundan ders çıkarmazsa, o sadece kuru bir kalabalık olur, ona millet denmez'' diyen Çiçek, üniversitelerin bu duyguyu vermek zorunda olduğunu söyledi. Çiçek, şöyle konuştu:

''Niye panel, toplantı yapılmaz. Bunu söyleme sebebim şu; yaraları kaşımak için değil. Bu coğrafyanın kıymetini bilmek için. Burası bizim son yurdumuz ve inşallah ebedi yurdumuz. Burada sağlam kalacaksak, sağlam basacaksak, acılarımızı hatırlamamız lazım. Balkanlar'dan gelmiş, Kafkaslar'dan gelmiş milyonlarca... Bakın şimdi Suriye'den gelmiş, onların önemli kısmı da bizim kardeşlerimiz akrabalarımız, hepsi misafirlerimiz ancak bir kısmıyla özel bağlarımız var. Demek ki başı dara düşen buraya gelir. Burayı sağlam tutmamız lazım. Bunun için de o idrakte, o şuurda bir nesli yetiştiremezsek, bunun sorumluluğu en az bizim kadar da üniversitelerin boynunun borcudur.'' aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler