YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bizim medeniyetimizde barış, kardeşlik ve sevgi va
Bizim medeniyetimizde barış, kardeşlik ve sevgi va
Bizim medeniyetimizde barış, kardeşlik ve sevgi va
08 Şubat 2008 / 09:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

 9 Türk’ün yaşamını yitirdiği evi ziyaret eden Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile yapacağı görüşmede konuyu enine boyuna ele alacaklarını ve dertleşeceklerini ifade etti


Başbakan Tayyip Erdoğan, Almanya’nın Ludwigshafen kentinde çıkan yangında 9 Türk’ün hayatını kaybettiği evde incelemelerde bulundu.


Temaslarda bulunmak ve Münih Güvenlik Politikaları Zirvesi’ne katılmak üzere Almanya’ya giden Başbakan Erdoğan’ın ilk durağı yanan ev oldu.


Erdoğan burada, hayatını kaybedenler için açılan taziye defterini imzaladı. Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan, kendi uçağına alarak jest yaptığı BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ve Eyalet Başbakanı Kurt Beck de eşlik etti.


Başbakan Erdoğan, bina önünde toplanan Türklerin yanı sıra Almanların da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişilik kalabalığa hitap etti.


Konuşması zaman zaman atılan sloganlarla kesilen Erdoğan, “Olayda gerek Alman polisi gerek Alman itfaiyesi ellerinden geleni yapmıştır” diyerek bu iki kuruma teşekkür etti.


OLAY SÜRATLE AYDINLATILMALI


Başbakan Tayyip Erdoğan, özetle şunları söyledi: “Bizim medeniyetimizde barış var, kardeşlik var, sevgi var. Bu medeniyetin 9 evladı bu yangında ebediyete intikal etti. Görüştüğüm Alman dostlarım ‘bizim de acımız büyük’ diyorlar. Uzun bir yolculuğun içindeyiz, insanlık bazı sıkıntıları yaşıyor. Bunları biz, ülke topraklarında da yaşıyoruz.


Bizim arzumuz, bütün incelemelerin hassasiyetle sonuçlandırılmasıdır. Bu çalışmaların süratle aydınlığa çıkması, sizleri de bizleri de rahatlatacaktır. Son dönemlerde bazı şeyler bizleri üzmüyor değil.


TÜRK VE ALMAN MEDYASINA UYARI


Önce kendi medyamıza sonra Alman medyasına sesleniyorum. Gelin, Türkiye’nin Almanya ile olan dostluğunu pekiştirmeye yardımcı olun. Aramızdaki barışı yok edecek unsurlara yer vermeyin. Farklı dinlerin mensupları olabiliriz, farklı dilleri konuşabiliriz, farklı ırklar, milletler olabiliriz ama unutmayın ki hepimiz insanız. Bizim medeniyetimizde yaradılanı, Yaradan’dan ötürü sevmek var. Temenni ediyorum ki bu acı bir barış sürecinin başlangıcı olsun.”


Eyalet Başbakanı Kurt Beck de konuşmasında “Hayatını kaybeden herkesin yasını tutuyorum. Bu yası tutan ailelere gönülden bağlıyım, lütfen bu acıyı birbirimize daha fazla yaklaşmak için bir dayanışma olarak görelim, lütfen bu felaketin birbirimizden uzaklaştırmasına izin vermeyelim” dedi.


SAKİN OLUN TAKİP EDİYORUZ


Başbakan Tayyip Erdoğan, daha sonra yangında ölenlerin yakınlarıyla görüştü. Erdoğan ailelere, “Olay tüm yönleri ile inceleniyor. İnceleme bitmeden herhangi bir spekülasyona yol açılmasın. Hepiniz burada yaşıyorsunuz, biz olayın sıkı takipçisi olacağız” dedi. Aileler de cenazelerin doğrudan Gaziantep’e götürülmesi için uçak talep etti. Erdoğan, yangında yaralanan vatandaşları da hastanede ziyaret ederek “Geçmiş olsun” dedi.


Asılsız bomba ihbarı


Başbakan Erdoğan’ın yangın evini ziyareti öncesi bomba alarmı yaşandı. Evin hemen yakınındaki İş ve İşçi Bulma Kurumu’na bomba yerleştirildiği iddiası üzerine Alman polisi binayı ablukaya aldı. Çevre yolları kapattı. Ancak yapılan ihbarın asılsız olduğu ortaya çıktı.


Türkleri koruyacaklarına itfaiyecilerini koruyorlar


Korkunç yangına müdahalede yetersiz kalmakla suçlanan Alman itfaiyeciler polis korumasına alındı. Bir Türk’ün, yangında hızlı ve yetenekli bir şekilde çalışmadığına inandığı bir itfaiye erine saldırması Bild’e konu oldu. Bild gazetesinin Berlin baskısında “İtfaiye polis koruması altında’’ başlığıyla verilen haberde, 39 yaşındaki bir itfaiye erinin, yangın alarmından bu yana ilk kez dinlenme imkanı bularak bir lokale gittiği sırada 37 yaşındaki bir Türk’ün saldırısına uğradığını yazdı.


Söz konusu Türk’ün, itfaiye erini barda iskemlede oturduğu sırada göğsüne vurarak devirdiği ve hastaneye kaldırılan itfaiye erinin ayakta tedavi gördüğü belirtildi. Haberde ayrıca, bu nedenle itfaiyenin yanan binada yaptığı çalışmalar sırasında polis tarafından korunduğu kaydedildi. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de, benzer bir haberde Ludwigshafen polisinin yangın yerinde görev yapan itfaiye erlerini koruma altına aldığını yazdı.


Heyet krizi sürüyor


Ludwigshafen’deki yangınla ilgili soruşturma 50 Alman ve 4 kişilik Türk heyet tarafından sürdürülüyor. Alman heyetin Türk meslektaşlarının gelmesinden ötürü memnuniyetsizliği devam ederken, soruşturmayı yürüten Frankenthal Savcısı Lothar Liebig, hemen sonuca ulaşılmasının sözkonusu olmadığını kaydetti. Savcı Liebig, “Sabırlı olmamız gerekiyor” dedi.Soruşturmayı yürüten uzmanlar ve Alman siyasiler Türk medyasında yangınla ilgili ileri sürülen iddiaları abartılı bularak, soruşturmanın sonucunun beklenmesi gerektiğini vurgularken Alman basını da “Nazi” saldırısı ihtimali konusunun sadece varsayım olduğunu iddia ediyor. Yangından önce binanın girişine kazınan HASS (NEFRET) kelimesinin son iki harfinin Nazilerin simgesi SS şeklinde yazılması sabotaj iddialarını güçlendirirken, 1990’dan beri 130 Türk’ün Neo-Nazi’ler tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.


Alman çocuklardan ‘Hepimiz Türküz’ mesajı


Yanan evin karşısındaki parkta ölenlerin anısına çok sayıda çiçek bırakıldı, mumlar yakıldı. Barış ve sevgi pankartları asıldı. Özellikle Alman anaokulu ve ilkokulu çocuklarının sevgi dolu mesajlarının yer aldığı resimli küçük pankartlar dikkat çekti.


Küçük bir Alman kızın gül resmiyle yazdığı “Eğer bir şey olduysa bizi affedin” yazılı notu anlamlıydı. Bir diğerinde de “Çok korkunçtu, kalplerimiz sizlerle” ifadeleri yer aldı. Alman Gisela Rote ise, “Türkleri seviyorum” pankartı açtı.


Büyükelçi İrtemçelik veda etmeden dönecek


Büyükelçİ Mehmet Ali İrtemçelik, Alman İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin kendisiyle ilgili “Bazen büyükelçilere de görgü öğretmek lazım” sözlerinin saygı sınırlarını aştığını belirtti.


İrtemçelik, Shcaeuble’nin şikayeti varsa, Başbakan Erdoğan’a iletebileceğini ifade etti. Almanya’daki görevini birkaç hafta sonra tamamlayıp yurda dönececeğini hatırlatan İrtemçelik, Alman Bakan’a veda ziyareti yapmayacağını bildirdi.


Türkleri anlatan dizi nisana kaldı


Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Rheinland-Pfalz Eyaleti Başbakanı Kurt Beck, pazar akşamı ARD televizyonunda yayınlanacak olan ve Türklerin bir seri katilin kurbanı olduğu “Tatort” dizisinin yayınlanmamasını talep etti. Beck, Türk büfecileri tek tek öldüren seri katili işleyen dizinin tahrik içerdiği gerekçesiyle yayından kaldırılmasını istedi. Konuyla ilgili talebini Almanya’nın en büyük radyo televizyonlarında Südwestfunk (SWR)’nin genel müdürü Peter Boudgoust’a ileten Beck, böyle bir dönemde bu dizinin yayınlanmaması gerektiğini düşünüyor. Almanya’da son 7 yıl içinde biri Yunan, 8’i Türk 9 büfe işletmecisi, uzaktan kafalarına sıkılan kurşunlarla öldürüldüler. Beck’in talebi üzerine ve acı yaşayan camiayı rencide etmemek için dizinin 6 Nisan tarihinde yayınlanmasına karar verildi.


Ali Ekber ERTÜRK / ALMANYA


AKŞAM
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler