YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bizim için candan azizdir'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kafkaslarda barışın gelmesi için çaba gösterdiklerini ifade ederken, 'Azerbaycan kardeşimizdir. Bizim için candan azizdir' dedi.
'Bizim için candan azizdir'
01 Eylül 2010 / 20:39 Güncelleme: 01 Eylül 2010 / 20:45

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Kafkaslarda istikrarın ve barışın gelmesini istiyoruz'' dedi.

Iğdır'da çeşitli temaslarda bulunan Bakan Davutoğlu, Ermenistan sınırındaki Aralık ilçesine bağlı Gödekli köyünü ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti.

Vatandaşlardan Anayasa referandumunda ''evet'' oyu vermelerini isteyen Davutoğlu, ''Bir halk oylaması var. Sandıklara gideceksiniz, Bu ülkenin kaderine karar vereceksiniz. Çocuklarınızın geleceği için oy vereceksiniz'' diye konuştu.

Gödekli köyünden Ermenistan tarafında bulunan sınırı bir süre seyreden Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada da Kafkaslar'a barış ve huzurun gelmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

Azerbaycan'ın topraklarının işgaline son verilmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, ''Biraz önce, telefonla Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Bey ve Nahcıvan Ali Meclis Başkanı Vasıf Talipov ile görüştüm. Herkes barıştan yana. İnşallah işgal edilen topraklar iade edilir, barış gelir. Bunun için çalışıyoruz. Kafkaslar'da barış ve istikrarın gelmesini istiyoruz'' dedi.

Dilucu Sınır Kapısı'nda da incelemelerde bulunan Davutoğlu, buradan Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'ne geçti.

Nahcıvan Ali Meclis Başkan Yardımcısı Azer Zeynelov ve Türkiye'nin Nahcıvan Konsolosu Ayhan Enginar tarafından Nahcıvan Gümrük Sahası'nda karşılanan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada da Iğdır'da incelemelerde bulunurken, kardeş ülkeye geçip selam vermeye geldiğini belirterek, ''Azerbaycan kardeşimizdir. Bizim için candan azizdir'' diye konuştu.

Azerbaycan ve Nahcıvan'ın kaderinin, Türkiye'nin kaderi olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Biz her zaman Azerbaycanlı, Nahcıvanlı kardeşlerimizin yanında olacağız. Bu ebediyete kadar sürecek. Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. İşgal altındaki Azerbaycan topraklarının işgalden kurtulması, saygıya dayalı bir barışın gelmesi gerekir. Türkiye her zaman Kafkaslar'a barışın gelmesi için çalışmıştır, bundan sonra da devam edecektir. Barış olursa refah da gelecek. Barış kısa sürede gerçekleşirse bu bölge kısa sürede gelişecek. Kalıcı barış sağlandığı zaman bu topraklardan bereket fışkıracaktır.''

Daha sonra, Iğdır'a dönen Davutoğlu, Melekli beldesinde de vatandaşlarla bir araya gelerek, Anayasa referandumu için ''evet'' oyu istedi. AA

Bakan Davutoğlu, ardından kara yoluyla Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine hareket etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler