YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bizim 2 büyük düşmanımız var
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yoksulluk ve cehaletin iki büyük düşman olduğunu belirterek, eğitim kurumlarıyla bu cehaleti yeneceklerini söyledi.
Bizim 2 büyük düşmanımız var
20 Eylül 2012 / 17:16 Güncelleme: 20 Eylül 2012 / 17:25

Cumhuriyet Üniversitesi'nin (CÜ) 2012-2013 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katılan Yılmaz, daha sonra Zara ilçesine geçti. Bakan Yılmaz, CÜ Zara Veysel Dursun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, terör saldırılarında şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

Şehit ailerinin acısının paylaşılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, bugünlerin paylaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik günü olduğunu söyledi. İlimden gidilmeyen yolun sonunun karanlık olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

''Karanlık yollardan aydınlık yollara çıkartacak olan da bu eğitim kurumlarıdır. Bizim 2 büyük düşmanımız var, biri yoksulluk, biri cehalet. Bizde 'yoksul olan evde kavga bitmez' diye söz var. Yoksulluğu azaltıyoruz. İnşallah kavgayı da azaltacağız. Kavganın diğer sebebi cehalettir. Eğer bugün ülkenin doğusunda veya güneydoğusunda ırkçılık varsa bilin ki bunun da sebebi cehalettir. İnşallah bu eğitim kurumlarıyla bu cehaleti yeneceğiz. Biz 'her şeyi çözdük' demiyoruz ama şüpheniz olmasın çok şeyi çözdük. Bugün her ilde bir üniversite varsa, üniversiteler özgür düşüncenin yuvalarıdır. 'Özgür düşünce Hakkari'de de olsun, Edirne'de de olsun, Tunceli'de de olsun, Uşak'ta da olsun' diyorsak, işte bu, bu dönemde gelen hizmetlerin neticesidir. Milletimiz şundan endişe etmesin, bu milletin hakkına zerre kadar halel getirecek hiçbir çalışmada bulunmayız. Eğer öyle yolsuzluk veya sair hususlar olsaydı bilin ki Sivas'ın yolları böyle olmazdı. Bu millet, her şeyin en iyisine layıktır. Sizler bir ve beraber oldukça, bizler bir ve beraber oldukça aşamayacağımız, çözemeyeceğimiz hiçbir engel yok.''

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve diğer yetkililer, Zara Veysel Dursun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binasının açılışını gerçekleştirdi. Binayı gezen Yılmaz, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Eylül'de teröristlerle girilen çatışmada şehit olan piyade er Çetin Doğan'ın babası Haydar Doğan ile de tören alanında bir süre sohbet etti. Yılmaz, baba Doğan'a başsağlığı diledi.

Zara'da yaptırılan Aşağı Çamözü, Sorhun, Söğütözü afet konutlarının açılışına da katılan Yılmaz, hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler