YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bizi destekleyen tek ülke Türkiye
Bizi destekleyen tek ülke Türkiye
18 Temmuz 2014 12:41
ÖSO'nun Türkmen komutanı Karslıgil, 'Ordumuz IŞİD ve Esed tarafından baskı altına alınmış durumda. Bizim yalnızca bir arkadaşımız var o da Türkiye. Bizi destekleyen ülke Türkiye' dedi.

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Türkmen komutanı Zekeriya Karslıgil, Almanya'da Yeşiller Partisi'nden 1995-2005 yılları arasında milletvekili olan amcası Jamal Karsli ile baba ocağı Erzurum'un İspir ilçesine geldi.

Yakınları ile hasret giderip, iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren Tugay Komutanı Karslıgil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedelerinin Erzurum İspir'den 100 yıl önce Suriye'ye gittiğini, amca çocukları ve diğer akrabalarla buluşmak için İspir'e geldiğini söyledi.

Karslıgil, gelen desteklerin az olması dolayısıyla ÖSO'nun durumunun şimdilik çok iyi olmadığını ve bütün dünyanın kendilerine karşı çıktığını belirterek, şöyle devam etti:

"Ordumuz IŞİD ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed tarafından baskı altına alınmış durumda. Bizim yalnızca bir arkadaşımız var o da Türkiye. Bizi destekleyen ülke Türkiye. Başka bir ülke bizi desteklemiyor. Herkes çıkarına bakıyor. Maalesef onların da ÖSO'yu zayıflatmak gibi bir planları var. Biz Halep'in Minbiç bölgesindeydik. IŞİD bize saldırdı ve Minbiç'i de işgal etti. IŞİD her taraftan bize saldırdı ve baskı altına koydu.

Bizde oradan çekildik ve dedemiz Süleyman Şah'ın mezarının yanına gittik. Orada 4 ay kaldık ve savunduk. Biz orada 13 şehit verdik. Bize orada herhangi bir yardım gelmedi. O bizim dedemizdi, sonuna kadar savunacaktık. Gün gelecek IŞİD'i oradan kaldıracağız. IŞİD'i Esed'den önce bitirmek bizim hedefimiz"

ÖSO'yu zayıflatmaya çalışıyorlar

Karslıgil, IŞİD'in İran, İsrail ve Esed'in kurduğu bir örgüt olduğunu ifade ederek, "Onun arkasında bunlar duruyorlar. Onların amaçları Özgür Suriye Ordusu'nu zayıflatmak ve IŞİD'i güçlü yapmak. Bunların kafalarında bir plan var, onların şartlarına uymak için Özgür Suriye Ordusu'nu baskı altına almaya çalışıyorlar. Bizim mücadelemizin hepsi IŞİD'e karşıdır. Diğer taraftan da Esed'in ordusu da bize baskı yapıyor" diye konuştu.

İsrail'in Filistin'de büyük bir vahşet uyguladığını ancak Esed'in Suriye'deki vahşetinin daha fazla olduğunu belirten Karslıgil, ülkede birçok şehrin mahvolduğunu, 10 milyondan fazla muhacir ve yarım milyon şehitlerinin olduğunu dile getirdi.

Karslıgil, IŞİD'in içinde farklı ülkelerin istihbarat elemanları olduğunu ve onlar tarafından yönetildiğini kaydederek, bunun yanında kötü amaç gütmeyen kişilerin de örgüt içerisinde yer aldığına dikkat çekti.

IŞİD terör örgütü tarafından Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen baskını da değerlendiren Karslıgil, "Bu kişileri Türk hükümetini baskı altına almak için alıkoydu. Bunu koz olarak kullanıyor. Yalnız, biz biliyoruz ki Türk hükümeti çok hikmetli bir şekilde bu işle uğraşacak ve sonuçta iyi bir neticeye ulaşacak. Biz ona inanıyoruz. Bunların yaptıkları hiçbir kanuna uymaz, insan haklarına da aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Karslıgil, yaşadığı bir rahatsızlığın ardından Türkiye'den büyük destek gördüğünü vurgulayarak, özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere herkese teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler