YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bize verilen bebek bizim değil"
Diyarbakır'da bir ailenin iddiası böyle... Kendilerine verilen bebeğin kendi bebekleri olmadığını söyleyen aile dava açtı. Hastane ise ailenin para ödememek için bu yola başvurduğunu söylüyor...
"Bize verilen bebek bizim değil"
23 Haziran 2010 / 14:27 Güncelleme: 23 Haziran 2010 / 14:28

Diyarbakır'da bir hafta önce dünyaya gelen bebekleri yerine kendilerine başka bir ölü bebek verildiğini iddia eden ailenin şikayeti üzerine savcılık soruşturma başlattı. Hastane yetkilileri ise, ailenin hastane parasını ödememek için böyle bir iddia ortaya attığını ileri sürdü.

Diyarbakır'da birkaç aylık evli olan Seher ve Ayhan Mamak çiftinin özel bir hastanede 12 Haziran'da sezaryenle bir bebekleri dünyaya geldi. Seher Mamak, bebeğin sağlık durumunun iyi olmasına rağmen 17 Haziran'da hastaneye gittiklerinde bebeğin öldüğü haberi ile şok geçirdi. Bebeğin cenazesi babaanne Şükran Mamak'a teslim edildi. İddiaya göre bebek defnedilmek üzere yıkandığı sırada saçlarının sarı olduğunu gören aile, ilk doğduğunda görüntülerini cep telefonuna kaydettikleri bebeğin kendilerine verilen bebekle aynı olmadığını fark edince hastane yetkilileri ile görüştü. Hastane yetkilileri ve doktora bebeğin kendi çocukları olmadığını söylemesine rağmen herhangi bir işlem yapılmayınca baba Ayhan Mamak karakola başvurdu. Olayın savcılığa intikal etmesinin ardından soruşturma başlatan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, gömülen bebeğin mezarının açılmasına karar verdi. Savcılık ve emniyet nezaretinde bebeğin mezarı açılarak, bebekten ve babadan DNA testi için örnek alındı.

Testlerin sonuçları henüz belli olmazken, Mamak ailesinin bekleyişi devam ediyor.

"BİZİM BEBEĞİMİZ 4-5 GÜNLÜKKEN, BİZE VERİLEN BEBEK 5-6 AYLIKTI"

Gömülen bebeğin kendi çocuğu olmadığını iddia eden Ayhan Mamak, "Verilen çocuk bana ait değil. Ben çocuğumu iyi tanıyorum. Bana yanlış çocuk verdiler. Bu yüzden hastaneden şikayetçiyim. Bana verdikleri çocuk sarışındı, 5-6 aylık bir bebekti. Benim çocuğum ise esmer ve kendinde olan bir çocuktu.

Ben sürekli hastaneye gidip geldim. En son gittiğimde hemşire bana, 'Senin çocuğunun durumu iyi. Onu normal odaya alabiliriz' dedi. Sabah oldu, annemle beraber hastaneye gittik. Dediler 'Çocuğunuzu kaybettik'. Ben orada stres ve bunalım geçirdim. Orada bana çocuğumun ölüm haberini doktor vermesi gerekirken personel verdi. Gömdüğümüz çocuk benim çocuğum değil. Savcılığa gittim, benimle ilgilendiler. Beraber mezarı açtık. Devlet Hastanesi'ne gittik. Sayın savcı bana, 'Bak çocuk senin mi?' dedi. Ben de baktım, dedim 'Çocuk benim değil'. Savcı 'Bizim de emin olmamız için DNA testi yapmamız gerekir' dedi. DNA testi yaptık. Benim çocuğumun bulunmasını istiyorum. Verilen çocuk bana ait değil. Benim çocuğumu getirsinler bana. Çocuğumu sattılar mı, para karşılığında mı verdiler? Ne yaptılar bilmiyorum ama çocuğumu istiyorum" dedi.

İNSAN KENDİ EVLADINI TANIMAZ MI?

Bebeğini kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan anne Seher Mamak ise, "Çocuk bize ait değildi zaten. İnsan kendi evladını tanımaz mı? Ölmeden önce hastaneye gittiğimizde 'Çocuğunuz çok iyi' dediler. Bize verilen çocuk felçliydi. O çocuk normal doğumla oldu. Ben ise sezaryenle oldum. Bize çocuğumuzun ölümünü personel söyledi. Validen, Başbakan'dan, savcılardan yardım istiyorum. Çocuğumun bulunması istiyorum" diye konuştu.

Torununun hastane yetkilileri tarafından çalındığını iddia eden babaanne Şükran Mamak, "Bizim çocuğumuz dünyaya geldi. 4 gün boyunca hastaneye gittik. İki kere ben bebeğin doktorunun yanına çıktım. Bana 48 saati atlatırsa durumu iyi olur dediler. Beşinci güne girdik. Biz hastaneye gittik, yukarıya çıktık. Bize 'Buraya girmek yasaktır' dediler. Bize telefon açtıklarını söylediler. Benim oğlum da 'Telefon bize gelmedi' dedi. Benim oğlum sinirinden kafasını duvarlara vurdu. Personel ile hemşire bizimle beraber morga geldi. Ben de bebeğin ölüsünü kimse görmesin diye açmadım. Zaten hepimizin ciğeri yanmıştı. Eteğimle birlikte bebeğin üstüne attım. Çocuğu eve getirdik ve yıkadık. Götürdük mezara gömdük. Benim kızımla gelinim, 'Anne yıkadığımız bebek beyaz ve saçı sarıydı. Ayhan'ın bebeği esmer ve saçı siyahtı' dedi. Biz de kalktık hastaneye gittik. Personel başımıza toplandı, karakola gittik. Emniyet ekipleri geldi. Hepimizin ifadelerini aldılar. O çocuk bizim değil, biz çocuğumuzu istiyoruz" dedi.

Konuyla ilgili konuşmak istemeyen hastane yetkilileri ise, "Böyle bir şey olması doğru değil. Aile, hastane parasını vermemek için böyle yapıyor. Aile yeşil kartlı. Biz 'gelmeyin' dedik. Biz de çocuk ortada kalmasın diye çocuğu aldık. Hastanemiz kameralarla donatımlı. O çocuk kesinlikle onların çocuğu" açıklamasını yaptı. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler