YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz varken darbe yapılması zor"
Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu: Biz varken darbe yapılması zor
"Biz varken darbe yapılması zor"
20 Şubat 2010 / 19:40 Güncelleme: 20 Şubat 2010 / 19:46

Beyoğlu'nda, internette yanınlanan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a ait olduğu belirtilen ses kaydıyla ilgili protesto gösterisi düzenlendi. Ses kaydının içeriğine tepki gösteren 'Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu' üyeleri adına yapılan açıklamada, "Yeni bir darbe yapma şansınız yok, biz varken darbe yapmanız biraz zor." denildi.
 

Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen grup, Başbuğ'un açıklamalarını ve darbe girişimlerini protesto etti. 'Darbelere karşı omuz omuza' ve 'Dur de! Dur de! Darbelere dur de!' şeklinde slogan atan grup basın açıklaması yaptı.
 

Açıklamada, "Bülent Arınç'ın evinin önünde bir araba dolu albay yakalandı. 'Ne arıyorsunuz burada?' diye soranlar 'Bilgisayar yazıcısına kartuş almak için buradayız' cevabını aldı. Önce kartuşçunun krokisinin çizildiği kağıdı yutmaya çalıştılar. Yutamayınca ve yutturamayınca da sızıntı yapan bir albayı takip ettiklerini söylediler." denildi.
 

Başbuğ'un zamanı geldiğinde ne yapılacağını iyi bildikleri şeklindeki ifadeleri hatırlatılan açıklamada, "Biz şartların olgunlaşması ve zamanın gelmesiyle neyin kastedildiğini çok iyi biliyoruz. Kenan Evren de 12 Eylül için bir yıl şartların olgunlaşmasını beklediğini söylemişti." ifadeleri yer aldı.
 

Türk halkının darbe değil demokrasi istediğinin vurgulandığı açıklamada, "Atanmışların değil seçilmişlerin yönettiği bir ülke istiyoruz." denildi.
 

Darbe planlarının açığa çıktığının ifade edildiği basın açıklamasında, "Yeni bir darbe yapma şansınız yok. Biz bunun karşısındaki sivil direnişimize devam ediyoruz. Biz varken artık darbe yapmanız biraz zor. Bu halk demokrasi için, sonuna kadar desteklemek için burada toplandı." mesajı verildi.
 

Eylemde bazı aydınlar ve vatandaşlar da tepkilerini dile getirdi. Darbe girişimlerine karşı, "Bir vatandaş olarak darbelere, muhtıralara, yetkisini aşan bürokratların müdahalelerine karşı toplumla birlikte ses verebilmek için buradayım. Darbe de yapamazsınız, halkla böyle de konuşamazsınız demek için burada toplandık. Ordunun varlığı güvenliğimizi sağlamaksa eğer ben güvenliğimin sağlandığını hissetmiyorum." şeklinde tepkiler dile getirildiler.
 

 'Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu'nun, 28 Şubat tarihinde '28 Şubat post modern darbesine' karşı büyük bir mitinge hazırlandığı belirtildi. CHA

gen. kur. başk.
 // tombalak
bugünkü genelkurmay başkanı şu avatar filminde ki albay a benziyor adam ölümüne darbe yapacak illa yapacak gününü bekliyo millet istediği kadar yavaş yerler yaş desin bu insanlara halk bilmez ne varsa sizde var gerisi yalan demiş birisi o birisinde ki gücü ve parayı da bugünlerde yakından gördük .Allah Tayyip emmime yardım etsin...
21 Şubat 2010 09:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler