YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biz tarihi bir adım attık, şimdi sıra siz de...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Karayolları Meydanı'nda düzenlenen törenle, Mardin, çevre il ve ilçelerde yapımı tamamlanan tesis, yatırım ve hizmetlerin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Biz tarihi bir adım attık, şimdi sıra siz de...
16 Şubat 2013 / 13:59 Güncelleme: 16 Şubat 2013 / 15:19

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin'de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Hükümet olarak tarihi nitelikte bir adım attıklarını, inkar, asimilasyon politikalarını sona erdiklerini, 10 yıllar boyunca devam eden sorunların üzerine kararlılıkla gittiklerini, Doğu'nun Güneydoğu'nun kırık kalbini tamir etmek, gönülleri kazanmak için zor ve çetin bir mücadele verdiklerini söyledi.
 
Erdoğan, ''Ama artık öyle bir noktaya geldik ki şimdi söz sırası sizde, eyleme geçme sırası sizde. Şimdi artık sürece dahil olma süreçte sorumluluk alma sırası sizde. Biz hükümet olarak onlarca adım attık, şimdi sizlerden bir adım bekliyoruz. Biz bu adımı bütün kardeşlerimizden bekliyoruz'' dedi.
 
Silahı gömün
 
Silahın, fikri olmayanların, kendi fikrine, kendi düşüncesine inanmayanların, güvenmeyenlerin bir yöntemi olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''İşte biz silahların art arda çekildiği bir dönemi geride bırakıyoruz. Diyoruz ki lütfen artık silahı gömün, silahı bırakın, biz size diyoruz ki şu sıkılı yumrukların olduğu bir toplum barış toplumu olmaz ve bir barış, huzur, kardeşlik ortamını tesis etmek için samimiyetle çalışıyoruz, bu samimiyetin karşısında samimiyet bekliyoruz."
 
Savaş kolaydır, barış zordur
 
Türkiye genelinde kardeşliğin büyüdüğünü ve ebedi olacağını belirten Erdoğan, ''Büyümenin, ilerlemenin, çözümün özellikle de kardeşliğin önünde duran bu terörü bizim Türkiye'den söküp atmamız gerekiyor. Bunu beraber yapacağız. Biz bu ülkede artık acıları değil, başarıları konuşmak istiyoruz. Bu ülkede biz artık ölümleri değil, sevinçleri konuşmak istiyoruz. Biz bu ülkede artık silahların değil, fikirlerin, siyasetin konuşmasını istiyoruz. Savaş kolaydır, barış zordur. Biz zor olana talibiz'' dedi.
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler