YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biz kendimizi mağdur olarak görmedik
Biz kendimizi mağdur olarak görmedik
29 Haziran 2012 09:40
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Albayrak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Nuri Albayrak, '28 Şubat mağdurları deniliyor. Biz hiçbir zaman kendimizi mağdur olarak görmedik" dedi

 

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu dün, eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Albayrak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak ve gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak'ı dinledi. Dolmabahçe'deki Meclis Ofisi'ne çalışmalarını yürüten komisyonun toplantısına Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert de katıldı. Komisyon üyeleri Nuri Albayrak'a 28 Şubat sürecinde Albayrak Ailesi, şirketleri ve Yeni Şafak Gazetesi'ne yönelik yapılanlara ilişkin sordu.

Nuri Albayrak bilgi verdikten sonra Dolmabahçe çıkışı yaptığı açıklamada, Komisyon'a 28 Şubat sürecinde yaşananları anlattığını söyledi. 28 Şubat'ın mağdurları olarak anıldıklarını belirten Albayrak, 'Biz hiçbir zaman kendimizi mağdur olarak görmüyoruz. Bu ülkede doğruları vatanın ve milletin birliği için yapılması gerekenleri yapan gazete olarak, aile olarak, şirketler olarak dahil olduğumuz yaşadığımız olayları anlattık' dedi.

AK PARTİ VE ERDOĞAN'I KARALAMA KAMPANYASIYDI

Nuri Albayrak, 12 Eylül 2001'de Yeni Şafak Gazetesi ve Albayrak şirketlerine yapılan operasyonunun AK Parti'yi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karalama kampanyası olduğunu söyledi. Komisyon üyelerinin, Albayraklar Grubu ve Yeni Şafak ile ilgili o dönemin gazete manşetleri ile ilgili olarak da kendisini soru yöneltildiğini ifade eden Nuri Albayrak, 'Dönemin medyasının aile ve gazete üzerine niye geldiklerini sordular. Biz de onlara 14 Ağustos 2001'de AK Parti'nin kurulması yine 12 Eylül 2001'de AK Parti kurulduktan 1 ay sonra Yeni Şafak ve Albayrak ailesine böyle bir operasyon yapılmasını özellikle AK Parti'den sonra bu operasyonun yapılmasını Tayyip Erdoğan ve AK Parti'yi yıpratmak için yapılmış olan bir kampanya olduğunu kendilerine anlattım' şeklinde cevap verdiğini söyledi.

KARADAYI'NIN BÇG'Yİ BİLMEMESİ İMKANSIZ

Gazeteci Nazlı Ilıcak da 2 saat boyunca düşüncelerini ve 28 Şubat'ta yaşadıklarını anlattı. Ilıcak, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Süleyman Demirel'in 28 Şubat'taki tavrıyla ilgili bazı soruların kendisine yöneltildiğini de kaydederek, 'Ben O'nun genelde meseleyi yumuşatarak götürdüğünü söyledim. Daha sıcak bir darbeyi engellemek için böyle davrandığını düşündüğümü söyledim' dedi.

Kendisinin ortaya çıkardığı Andıç'la ilgili bilgiler verdiğini kaydeden Ilıcak, ayrıca dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın Batı Çalışma Grubu faaliyetlerini bilmediğini söylediğini, ancak kendi kanaatinin, bilmemesine imkan olmadığı yönünde olduğunu söylediğini de dile getirdi. Ilıcak, milletvekilliğine düşürülmesiyle ilgili süreci de anlattığını ifade ederek, o dönem medyanın kendisini ve oğlu Mehmet Ali Ilıcak'ı hedefe koyduğunu dile getirdiğini de söyledi.  (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler