YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Biz geleneklerimize bağlı olarak modernleştik
'Biz geleneklerimize bağlı olarak modernleştik
'Biz geleneklerimize bağlı olarak modernleştik
05 Haziran 2008 / 14:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Japonya İmparatoru Akihito, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinde, ''Biz geleneklerimize bağlı olarak modernleştik, siz de geleneklerinize bağlı kalarak modernleşiyorsunuz'' dedi. Alınan bilgiye göre, basına kapalı olarak yapılan görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü.


Görüşmede ''İmparator Akihito ve İmparatoriçe Miçiko'nun gösterdiği nezaket, sadelik ve içtenliğin Cumhurbaşkanı Gül'ün en çok dikkatini çeken durum olduğu'' belirtildi. Görüşmede, İmparator Akihito'nun statüsü gereği ağırlıklı olarak kültür ve tarih ile ilgili konular üzerinde durulduğu ancak ekonomik konuların da ele alındığı kaydedildi.


GELENEKLERİNİZE BAĞLI MODERNLEŞİYORSUNUZ
Japonya'nın, Türkiye'nin Afrika'ya açılım politikasını yakından takip ettiğini ve Afrika üzerindeki etkisini izlediğini dile getiren Akihito, ''Biz geleneklerimize bağlı olarak modernleştik, siz de geleneklerinize bağlı kalarak modernleşiyorsunuz'' dedi.


Cumhurbaşkanı Gül'ün, görüşmede, İmparator Akihito'nun Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye'nin bugünkü durumu hakkında geniş bilgi sahibi olduğunu gözlediği kaydedildi.


Türkiye'de 2010 yılının ''Japon Yılı'' ilan edildiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, İmparotor Akihito'ya davetini yineledi. İmparator Akihito da, daveti Japon Hükümeti'ne ileteceğini söyledi. İmparator Akihito, ayrıca 2003 yılında Japonya'daki ''Türk Yılı'' kapsamında açılan ''Türkiye'de Üç Büyük Medeniyet: Hitit, Bizans, Osmanlı'' sergisinden çok etkilendiğini Cumhurbaşkanı Gül'e iletti.


İstanbul'a olan merakını dile getiren İmparator Akihito'ya, Cumhurbaşkanı Gül, zamanla kentin büyük gelişim gösterdiğini belirterek, Boğaziçi Köprüsü ve Marmaray Projesi'nde Japon firmalarının görev aldığını anlattı.


İmparator Akihito'nun görüşmede, Tokyo'da açılan ''Asırlık Türk-Japon Dostluğu'' sergisinde yer alan fotoğraflardan oluşan ve kendisine daha önce gönderilen katalogdan bahsettiği ve bunun ilgisini çektiğini söylediği belirtildi.ÖNEMLİ ÜLKEYİ AĞIRLIYOR HİSSİ
Görüşmede, İmparator Akihito ve İmparatoriçe Miçiko'nun, Gül çiftine gösterdikleri ilgiyle ''Önemli bir ülkeyi ağırladıklarını hissettirdikleri'' ifade edildi.


Öğle yemeğinin ardından, İmparator Akihito ve İmparatoriçe Miçiko'nun Gül çiftini otomobillerine kadar uğurladığı; Cumhurbaşkanı Gül'ün aracı hareket ettikten sonra da konvoydaki son araç İmparatorluk Sarayı'nın kapısından ayrılana kadar bekledikleri kaydedildi.İMPARATORİÇE HEDİYE BROŞU TAKIYORDU
Cumhurbaşkanı Gül, İmparator Akihito'ya Türkiye'den getirdiği Ertuğrul Fırkateyni maketini hediye etti. Akihito da teşekkür ederek hediyeyi kabul etti.


İmparatoriçe Miçiko'ya da kiraz çiçeği motifli broş, Prens Mikasa'ya kol düğmesi hediye edildiği; İmparatoriçe'nin Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ü karşılarken broşu taktığı belirtildi.


Görüşmeye zaman zaman imparatorluk ailesinin üyelerinin katıldığı ve Cumhurbaşkanı Gül ve eşi ile tanıştırıldıkları öğrenildi.


Cumhurbaşkanı Gül, 40 yıl önce Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette çekilen fotoğraflardan oluşan albümü, görüşmenin bir bölümüne katılan İmparator Akihito'nun amcası olan Prens Mikasa'ya hediye etti. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler