YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biz bunları geçmişte gördük gençler oyuna gelmesin
Biz bunları geçmişte gördük gençler oyuna gelmesin
Biz bunları geçmişte gördük gençler oyuna gelmesin
09 Nisan 2008 / 07:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Çocukların kullanıldığı bazı bombalama eylemlerinin ardından Türkiye bir anda Akdeniz Üniversitesi kampüsünde yaşanan ilginç bir olaya kilitlendi. Farklı görüşe mensup grupların çatışması olarak başlayan olaylar sırasında üniversite dışından bir kişinin öğrencilerin üzerine ateş açması, bütün dikkatleri provokasyonlara yöneltti.


Sergilenmek istenen oyun toplum tarafından tepkiyle karşılanırken, geçmişteki hadiselerin acı deneyimlerini yaşayan iki isimden gençlere uyarılar geldi. 12 Eylül'den önce ülkücü gençliğin liderliğini yapan Muhsin Yazıcıoğlu tepkisini, "Bu filmi yıllar önce de seyretmiştik." sözleriyle dile getirdi. Türkiye'yi karmaşaya sürüklemek isteyen odakların 30 yıl önceki senaryo ve figüranlarla sahneye yeniden çıktıklarını vurgulayan Yazıcıoğlu, öğrencilerin üstüne ateş açan şahsın görüntülerine dikkat çekti: "Bu gibi adamlar piyasaya salınır, kirli ayak izlerini oraya buraya değdirir ve kötülük tohumunu eker. Bu oyunlara gelinmemeli. Soğukkanlı bir şekilde olayların üstüne gidilmeli."


68 kuşağının önde gelen isimlerinden ve dönemin öğrenci liderlerinden Sarp Kuray da, benzer uyarılarda bulundu. 1971 öncesinde suça ortak edildiklerini anlatan Kuray, tekrar eski sürecin gündeme sokulmaya çalışıldığının altını çizdi. Gençlere ise şu çağrıda bulundu: "Biz taraf olmayı geçmişte gördük ve çok ağır bedeller ödedik. Arkadaşlarımızı kaybettik. Çoğu gence yazık olur. Bu bir kurgudur, oyuna gelmeyin."


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, Akdeniz Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili olarak "Bu filmi yıllar önce de seyretmiştik." dedi. Yazıcıoğlu, üniversitelerdeki gelişmeleri kaygıyla izlediğini belirtirken 12 Eylül öncesinde gençlik lideri olarak yaşadıklarına ilişkin ilginç ayrıntılar anlattı. Türkiye'yi kaosa ve kargaşaya sürüklemek isteyen birtakım odakların 30 yıl önceki aynı senaryoyla sahneye yeniden çıktıklarını vurgulayan BBP lideri, "Aynı senaryo, aynı oyuncular ve aynı şekilde sahneleniyor. Alnında Zülfikar kılıcı, çenesinde Taliban sakalı, gözlerinin derinliğinde cinayet psikolojisi, özellikle de bir siyasi partinin faaliyetlerine ısrarla katılmaya çalışıyor. Ayrıca basının bulunduğu her ortamda basınla muhatap oluyor. Poz verir gibi şarjör değiştirip ateş ediyor. Bu gibi adamlar piyasaya salınır, kirli ayak izlerini oraya buraya değdirir ve görevini yapıp kötülük tohumunu eker." diyor. Yazıcıoğlu, oyunlara gelinmemesi gerektiğini vurgulayarak, hep beraber soğukkanlı bir şekilde olayların üstüne gidilmesi gerektiğini kaydetti. Üniversite yönetiminin günler öncesinden uyarıldığı bilgisi aldığını belirten Yazıcıoğlu şöyle konuştu: "Olaylardan önce kız yurtları basılmış ve kampüste Türk bayrağı yakılmış, bunun üzerine rektörlük, provokasyon olabileceği konusunda uyarılarak, tedbir alınması istenmiş; ancak tedbir alınmamış. Asıl olaylara sebebiyet veren bayrak yakılma olayıdır."


68 kuşağının öğrenci lideri ve önemli isimlerinden Sarp Kuray da, bugün yaşanan olaylara alet olan gençleri uyarıyor. 1971 öncesinde derin devletin içine çekildiklerini ve suça ortak edildiklerini söyleyen Kuray, 12 Mart Muhtırası öncesindeki olayların darbeciler tarafından tezgâhlandığını açıklamıştı. Türkiye'nin laik-anti laik diye gerçeklikle ilgisi olmayan bir çerçeveye sokulduğunu söyleyen Kuray, "Biz taraf olmayı geçmişte gördük ve çok ağır bedeller ödedik. Arkadaşlarımızı kaybettik. Tekrar eski süreç gündeme sokulmaya çalışılıyor." dedi. 'Güvenlikten rektör sorumlu'Antalya Valiliği, üniversite güvenliği sağlama sorumluluğunun rektörlüğe ait olduğunu duyurdu. Üniversite ve bağlı birimlerde güvenlik önlemlerinin alınmasından birinci derecede rektörlüğün yetkili ve sorumlu olduğu bildirilen valilik açıklamasında, olayların çıktığı yurtta çocukları kalan ailelere de endişelenmemeleri çağrısı yapıldı. Akdeniz Üniversitesi'ndeki gelişmelerin valilik tarafından dikkatle takip edildiği belirtilen yazılı açıklamada, olayların yeniden yaşanmaması için gerekli önlemlerin alındığı anlatılarak, öğrenci yakınlarının tedirginlik duymamaları istendi. Kenan Baş, Antalya Olaylara karışan 6 kişi tutuklandıAkdeniz Üniversitesi'ndeki olaylarda gözaltına alınan ve aralarında kurusıkı tabanca kullandığı belirlenen Tahir K.'nın da bulunduğu 45 kişi poliste ifadelerinin alınmasının ardından adliyeye getirildi. Burada savcının sorguladığı 45 zanlıdan 33'ü serbest bırakıldı, Tahir K.'nın da aralarında olduğu 12 kişiye ise tutuklama istendi. Mahkemeye sevk edilen Münir A., Ayvaz Ö., Tahir K., Mustafa G., İsmail Ahmet T. ve Mehmet Ç.'ye tutuklama kararı veren mahkeme, 6 kişinin ise adli kontrolüne karar verdi. Ahmet Pekmez ve Ömer Ulusoy'a ise yakalama kararı çıktı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler