YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bitlis'in ölümünde yeni iddia
İkinci 'Ergenekon' davasının tutuklu sanıklarından Özoğlu, 'Eşref Bitlis'in öldürülmesi gibi olayların 'Ergenekon' değil, Kontrterör Daire Başkanlığı'nda yetişen ekip tarafından yapıldığını ileri sürdü.
Bitlis'in ölümünde yeni iddia
01 Ekim 2010 / 23:16 Güncelleme: 01 Ekim 2010 / 23:23

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Durmuş Ali Özoğlu, bugün de tartışılan, eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in öldürülmesi gibi olayların ''Ergenekon'' değil, Kontrterör Daire Başkanlığında yetişen ekip tarafından yapıldığını ileri sürdü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, dünkü oturumda Türkiye'deki faili meçhul cinayetlere ilişkin açıklama yapacağını söyleyen tutuklu sanık Özoğlu söz aldı.

Behçet Oktay'ın bir cinayete kurban gittiğini ve bu cinayetin milletvekili Recai Birgün tarafından bilindiğini ileri süren Özoğlu, Birgün'ün telefon kayıtlarının getirtilmesini ve duruşmada dinlenmesini istedi.

Oktay'ın öldürülmesinin nedeninin, ''Egenekon'' davaları kapsamında gömülü olarak çıkarılan mühimmatlar olduğunu savunan Özoğlu, bu mühimmatları gömmenin 3-5 polisin işi olmadığını, NATO'nun da bunda rol aldığını, bunun belgesinin de kendisinde olduğunu iddia etti. Özoğlu, Ala limited Şirketine baskın düzenlenmesi durumunda kayıtların alınabileceğini savundu.

Mehmet Eymür'ün başında olduğu MİT Kontrterör Dairesinin içinde askerler, polisler ve MİT'in kendi personelinin bulunduğunu ifade eden Özoğlu, 100 kişiye yakın olan bu ekibin çeşitli özel eğitimlerden geçtiğini, ABD ve İsrail'de eğitim gördüğünü, İran, Irak, Suriye ve Türk Cumhuriyetlerinin de operasyon alanları olduğunu ileri sürdü.

Özoğlu, ''buradan ayrılanların birçoğunun Fethullah Gülen cemaatinde istihbarat örgütü kurduklarını'' öne sürerek, isimlerinin de mevcut olduğunu kaydetti.


-EŞREF BİTLİS'İN ÖLDÜRÜLMESİ-


Eşref Bitlis'in Türkiye tarihinde Kuzey Irak'a yapılacak en büyük operasyonu yönettiğini, sınırın Musul'a doğru kaydırılacağını, terör çatışmalarının bitirileceğini ifade eden Özoğlu, Bitlis'in uçağının durduğu yer ile Amerikalıların uçaklarının durduğu yerin aynı olduğunu ve uçağın düşürüldüğünü savundu.

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın da bu operasyondan bilgisi olduğunu, Musul ve Kerkük olayını halletmeyi planladığını ifade eden Özoğlu, ''Yapamadan o da gitti'' dedi.

Özoğlu, 2 yunan subayının Türk helikopterini düşürmesinin ardından eski Başbakanlardan Tansu Çiller hakkında da askeri casusluktan soruşturma yapıldığını savunarak, ''Bugün (Balyoz) onun finali yapılıyor burada. Kontrterör Dairesinde yetişenler şimdi bugün bu operasyonları Fethullah Gülen örgütüyle birlikte yapıyorlar. Cem Ersever, Eşref Paşa'nın adamlarındandı. Onu da öldürdüler. Paşanın dağ kadrosundan kim varsa onları da öldürdüler. Bu ekip, anti Amerikancı Kürt ve Türk aydınlarını da öldürdü'' dedi.

Özoğlu, günümüzde de tartışılan bu olayların ''Ergenekon'' örgütü tarafından değil, Kontrterör Daire Başkanlığında yetişen ekip tarafından yapıldığını ileri sürdü. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler