YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bitlis'in ölümünde yeni gelişme
Bitlis'in ölümünde yeni gelişme
24 Kasım 2010 13:29
İşçi Partisi, 1993 yılında Ankara'da uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden Eşref Bitlis'in ölümüyle ilgili bilgi ve belgeleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

İşçi Partisi (İP), 1993 yılında uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitiren eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in ölümüyle ilgili bir takım belge ve bilgileri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sundu.

İP Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey, Ankara Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada, Bitlis'in ölümünün ardından olayın üzerine sadece partisinin gittiğini ve ''suikast gerçeğini ilk gündeme getirenin İP olduğunu'' söyledi.

Bitlis'in, ABD'nin PKK'ya silah ve malzeme gönderdiğini saptadığını ve Kürt sorununu çözmek için, bölge Kürtleri ve Irak ile iş birliği çabasına giriştiğini belirten Özbey, ''Bitlis, Kürdümüzü kazanmaya ve ABD'nin Kuzey Irak'ta kukla devlet planını bozmaya yöneldi. Büyük suçu buydu'' dedi.

''Ergenekon'' davasında yargılanan sanıklardan İP Genel Sekreteri Nusret Senem'in verdiği hukuk mücadelesi ile ''suikastı aydınlattığını'' savunan Özbey, ''Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada hazırlanan iki ayrı bilirkişi raporunda da suikastın açıkça ortaya konulduğunu'' ifade etti.

Senem'in, 1994, 1997 ve 2001 yıllarında üç kez Milli Savunma Bakanlığına ve 1997-2001'de de iki kez Genelkurmay Başkanlığına başvurup soruşturmanın yeniden açılmasını talep ettiğini ifade eden Özbey, Milli Savunma Bakanlığının, 1994 yılındaki başvuruya ''Soruşturmada eksik yoktur'' diye cevap verdiğini, 1997 ve 2001 yıllarındaki başvurulara ise 13 yıldır cevap verilmediğini belirtti.

''Eşref Bitlis suikastını ve bu suikastın faillerini gösterir ipuclarının, İP'in arşivlerinde bulunduğunu'' ileri süren Özbey, bunların daha önce de Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığına sunulduğunu anlattı.

Özbey, ''Üzerinden 17 yıl geçmiş olmasına karşın bu suikast gerçeğinin saptanması ve faillerinin belirlenmesi ülkemizin geleceği açısından önemlidir. Bu nedenle elimizdeki belge ve bilgileri soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına tekrar sunuyoruz'' diye konuştu.

Açıklamanın ardından, Özbey ve beraberindekiler, ellerindeki bilgi ve belgeleri soruşturmayı yürüten terör ve organize suçlara ilişkin soruşturmalara bakmakla görevli Başsavcıvekilliğine sundu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler