YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birlikte mücadele edecekler
12 Eylül davası 1980 öncesi karşı kamplarda yer alan gençlik liderlerini birleştirdi.
Birlikte mücadele edecekler
11 Nisan 2012 / 11:31 Güncelleme: 11 Nisan 2012 / 13:28

Osman YILMAZ'ın haberi

Tarihi 12 Eylül davasının görüldüğü 12. Ağır Ceza Mahkemesi iddianamede yer alan sıkıyönetim dönemindeki işkence iddialarının il il araştırılması için suç duyurusunda bulunmuştu. Davanın ilk duruşmasında müdahillik başvurusunda bulunan ve darbe öncesi iki farklı siyasi grubun lideri konumundaki Ökkeş Şendiler ile Fikret Babaoğlu Kahramanmaraş olaylarının yargıya taşınması için güç birliği yaptı.

Kanal A’da yayınlanan Haber Merkezi’nde BBP eski Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Şendiler 78’liler Dernekleri Federasyonu’nun Hukuk Danışmanı Fikret Babaoğlu önemli açıklamalarda bulundu. İki isim de Kahramanmaraş’ta yerel mahkemelerin darbe öncesi ve sıkıyönetim döneminde siyasilere yapılan işkencenin hesabını sormak için birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Gözaltında tutulduğu 11 ay boyunca işkence gören 7 yıl hapis cezası çeken Dev-Savaş örgütünün üyelerinden Fikret Babaoğlu, darbe sonrası 13 ilde sıkıyönetim komutanlıklarının, 67 ilde de sıkıyönetim komutan yardımcılıklarının kurulduğunu belirtti. Tüm bu merkezlerin işkencehane olarak kullanıldığının altını çizen Babaoğlu, bunlardan birinin de Kahramanmaraş Sıkıyönetim Komutan Yardımcısı Yusuf Haznedaroğlu olduğunu söyledi. Babaoğlu, “Maraş’ta hem Ökkeş Bey hem ben kovuşturmaya uğradım. Bu mağduriyetler sadece ikimiz üzerinde olmadı, sağ-sol çatışması bahane edilerek tüm toplumun üzerinden bir buldozer gibi geçildi. Bu hususta mahkeme suç duyurularını illere gönderecek, biz de gideceğiz Yusuf Haznedaroğlu’nu ve onun yardımcılarını Maraş’ta yargılanmasını isteyeceğiz. Mahkeme böyle bir karar aldı” dedi.

“MAHKEME SALONUNDAKİ SAĞ-SOL ÇATIŞMASI DARBE ŞAKŞAKÇILARININ İŞİNE YARAR”

Ökkeş Şendiller de Fikret Babaoğlu ile Maraş olaylarının yargıya taşınması için birlikte mücadele edeceklerinin altını çizdi. 12 Eylül Davası’nın bazı çevreler tarafından sulandırılmak istendiğini belirten Şendiller, “Maraş davası bu davanın açılmasında temel unsur. Sağcısı, solcusu yok, herkes müdahil olmalı. Biz birbirimizle mücadele için orada değiliz. Farklı düşünebiliriz. Ama ortak bir mücadele için oradayız. Tartışarak bir noktaya varamayız. Bu sadece darbecilerin ve darbe şakşakçılarının işine yarar.” dedi. 

Ökkeş Şendiller röportajda “bir sağdan bir soldan tarafsızlık adına asanlar, devrimcileri falakaya yatırdıkları copla ülkücüleri de yatırdılar. Darbelerin ve darbecilerin hesabının görülmesi için gelecek nesillerin bizim yaşadıklarımızı yaşamaması için birbirimizi tahammül etmeliyiz” açıklamasında bulundu.

“İDDİANAME YÜZLERİNE OKUNMALI”

Fikret Babaoğlu davanın ilk duruşmasında dile getirdiği “gerekirse Kenan Evren demir kafes içerisinde getirilmeli” sözlerinin de çarpıtıldığını belirtti. Babaoğlu “İddianame yüzlerine okunmalı. Burada benim önerdiğimi kafes, onların güvenliği içindir, sağlık görevlileri de yanlarında olabilir, bir kafesten konuşabilir. Gazetelere, televizyonlara çıkıyorlarsa mahkeme salonuna da gelebilirler. Mutlaka yüzleşmesi lazım, müdahillerle, orada bulunanlarla, çok önemli bir dava bu, toplumla yüzleşmesi lazım. En çok korktukları şey budur” dedi.

“BU ANAYASA DİPÇİK ANAYASASIDIR”

Ökkeş Şendiller darbe öncesi ve sonrası yaşadığı bazı çarpıcı olaylar da anlattı: Sıkıyönetimde sağcı polise solcu köyleri teslim ettiler, solcu polisleri tespit edip sağcı köylerde görevlendirdiler. Köyümden 8 tane ret oyu çıktığı için bütün ailem jandarmaya getirildi, erkeklerin tümü işkenceden geçirildi. Böyle kabul edilmiş bir anayasa hangi vicdan sahibi, hangi hukukçu yüzde 92 ile kabul edildi diyebilir. Yok böyle bir şey. Bu dipçik anayasasıdır. Bu dipçik anayasasının bir maddesinin bile hala geçerliliğini koruması bu millete yapılmış en büyük kötülüktür.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler