21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,942
 • BIST95.057
 • Dolar4,7313
 • Euro5,4902
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2741
 • İstanbul25 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya17 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birleşme sonrası genel başkan kim olacak?
Cindoruk: Mutabakat tamdır, kararımız kesindir
Birleşme sonrası genel başkan kim olacak?
23 Temmuz 2009 / 13:53 Güncelleme: 23 Temmuz 2009 / 00:00

Demokrat Parti (DP) ile Anavatan Partisi, tek çatı altında birleşme konusunda kararlılıklarını düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.


Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun, birleşme sonrası genel başkanın Hüsamettin Cindoruk olacağını beyan etti. DP ile Anavatan Partisi'nin bütünleşme görüşmelerini yürüten Ortak Bütünleşme Kurulu, çalışmalarının ilk aşamasını tamamladı. DP, Anavatan Partisi'nin de iki eşit kurucu unsurdan birisi olacak biçimde bütünleşilecek, yeni yapı haline dönüştürülecek. Bütünleşme sonrası kongrelerin ise ekim ayı başında yapılması planlanıyor. İki partinin genel başkanı, Anavatan Partisi Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenleyerek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Salih Uzun, 3 Haziran'da düzenlenen basın toplantısında birleşme konusunda irade beyanında bulunulduğunu hatırlatarak, yıl sonunu beklemeden birleşmenin hukuken önemli ölçüde tamamlanacağını söyledi. Türkiye'nin normalleşmesi gerektiğini ifade eden Uzun, bunun için iki partinin birleşeceğini belirtti. "Mutabakat tamdır, kararımız kesindir." diyen DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ise birleşmenin bir siyasi partiye karşı yapılmadığını savundu. Açıklamaların ardından iki genel başkan gazetecilerin sorularını cevapladı. Birleşmenin hangi parti çatısı altında olacağı yönündeki bir soru üzerine Uzun, DP çatısı altında olacağını belirtti. Kendisi gibi genç biri ile tecrübeli bir başkanın olduğu bir partide liderlik sorununun yaşanmayacağını ifade eden Uzun, Anavatan Partisi Genel Merkezi'nin de Turgut Özal Araştırma Merkezi olarak faaliyet göstereceğini kaydetti. Uzun, birleşmeyi hiç kimseyi dışlamadan yapmayı hedeflediklerini kaydetti. Uzun'un birleşme sonrası kendisinin başkan olacağını söylediğini hatırlatan Cindoruk da kendinden sonra Uzun'un başkan olabileceğini dile getirdi. İki parti birleşeceğinden dolayı yaşadığı mutluluğu anlatan Cindoruk, bundan sonra daha çok çalışması gerektiğinin altını çizdi.


Anavatan Genel Başkanı Salih Uzun, ''DP bütünleşmenin ismi olacak ama DP bütünleşilecek yapı haline dönüştürülecek, mutabakatımız budur'' dedi.


Salih Uzun, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile ANAVATAN Genel Merkezi'ndeki düzenledikleri ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Uzun, bir gazetecinin ''Bütünleşme süreci nasıl olacak?'' sorusuna şu karşılığı verdi:


''Tahmin ediyorum yıl sonuna gelmeden, Ekim ayı gibi, bu sürecin tamamlanabileceği kongreleri yapacak halde oluruz. ANAVATAN, olağan kongre sürecinden geçiyor, onun tamamlanması gerekiyor. Bu arada çok önemli işlerimiz var. Programla ilgili işlerimiz var. Onları yapmaya devam ediyoruz. Öngörümüz yıl sonundan çok daha önce bütünleşmenin sağlanmasıdır.''


''Bir liderlik sorunu var mı? Genel başkan kim olacak ve birleşme hangi çatı altında gerçekleşecek?'' sorusu üzerine, Uzun, ''DP bütünleşmenin ismi olacak ama DP bütünleşilecek yapı haline dönüştürülecek, mutabakatımız budur'' dedi.


Uzun, ayrıca DP'nin, ANAVATAN'ın da iki eşit kurucu unsurdan biri olacak biçimde bütünleştirileceğini ve yeni yapı haline dönüştürüleceğini kaydetti. Uzun, ''yeni yapının iki partinin şu anda yönetim kademelerinde görev yapanları içine alacak ve genişleme esasına dayalı olacağını'' bildirdi.


''Bütünleşme sonrasında partinin genel başkanının kim olacağına'' dair soruya da Uzun, ''bu konunun en kolay aşılacak mesele olduğunu, bu konuda bir sorunla karşılaşacaklarını düşünmediklerini'' dile getirdi.


Bir gazetecinin, bütünleşme sonrasında partinin genel merkezinin neresi olacağına ilişkin sorusuna, Uzun, ''Sayın Genel Başkan (Cindoruk) dedi ki, 'Öyle bir parti kuracağız ki Türkiye'nin en geniş partisi olacak. Adeta bir siyaset akademisi kuracağız.' İşte o akademi ayağı bu yuva olacak. Burası, Turgut Özal Fikir ve Araştırma Merkezi adıyla bütünleşik yapının AR-GE yapacağı, faaliyet yapacağı binadır'' diye konuştu.


Uzun, bütünleşmeye karşı çıkan partililerin tasfiye edilmesinin söz konusu olup olmadığı yönündeki soruyu ise tasfiye düşüncelerinin olmadığı şeklinde yanıtladı.


Bu arada, Cindoruk, bir gazetecinin, ''Bu süreç tamamlandıktan sonra görevinizi sürdürecek misiniz? Bütünleşecek partide bir kongre yapılacak mı?'' sorusu üzerine, ''Sayın Genel Başkanı (Uzun) benim genel başkanlığı sürdüreceğimi söyledi. Formaliteyi tamamlayacağız'' dedi. Cindoruk, ''Aday olacak mısınız?'' sorusuna yanıt vermeyerek, gülümsemekle yetindi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler